
I kön till besiktningen stod Skepptunas Kent Rishaug med sin Starlet. I högerstolen hade han med sig en rookie som hade fått biljett till högerstolen i
födelsedagspresent. Och även om hon inte fick någon pokal fick hon uppleva fart, spänning och en dikesvisit.

Hmmm ... en katt bland hermelinerna i besiktningskön. Tänk den här synen på Svenska Rallyt.

Första åket, första kurvan och första bilen. Pulsen stiger på rallysupportrarna vid funktionärsposten
när Owe Holmgren från Börje SK Motor bjuder på en rundpall så att snön yr...

... men frågan är om Jenny Thorell i högerstolen blev imponerad av Owes Hollywood-fasoner. Tiden blev ingen höjdare och de bröt i åket efteråt och sen var dagen slut.

Till publikens besvikelse bröt också bredsladdande hemmaekipaget med Patrik Höijer och Peter Eriksson efter bara ett åk.

Den här delen visade Mikael Waxell och Erik Ljung från Östhammar de övriga startfältet.

SMK Uppsalas Mats Jonsson och Maria Lindwall i deras snygga Mitsubishi Lancer (s)laddade runt Ekbacken och kom femma totalt.

Göran och Patrik Forslöv från hemmaklubben bjöd på ett sjysst uppställ i målkurvan på första åket. Tiderna blev stadigt bättre, men de räckte inte rikigt till på den korta slingan.

Kent Rishaug laddade hårt i första åket. Så tufft att han for av vägen i en vinkel vänster efter chikanen.
Den lika orutinerade som orädda kartläsaren hojtade -GASA MER!! till Kents överaskning och glädje.

Glenn och Dennis Wahlund från hemmaklubben hade problem med understyrning i målsvängen.

Stefan Lundström och Johan Sundheden från hemmaklubben satte en kanontid i första åket som då var den sjunde bästa tiden totalt med sin VOC.
|