Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 93        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rally
Dan Andersson Minne, 31 januari 2004
Arrangör: Wesmanklubbarna

Wesmanklubbarna som består av Ludvika MS, Grangärde RRC och Fredriksbergs MK arrangerade Dan Andersson Minne som ingick i SuperCupen, Suzuki Cup och Stockholms-DM. Tävlingen bestod av fem sträckor och alla avverkades under lördagen.

Snabbast i mål var Sveriges egen Mr Consistent, Mats Jonsson från Forshaga. Tvåa kom Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna och trea Jörgen Edholm från Stuguns MK. Bland de tvåhjulsdrivna blev det en riktig rolig överaskning, Robin Sandberg från Ryds MK slog alla Corollor och Corsor med sin Etanol-Saab. Helt suveränt. Tvåa i klassen blev hemmaföraren Thomas Thunström från Ludvika MS och trea Stefan Jonsson från Vännäs MK.

Hela resultatlistan med tider på varje bil hittar du på Resultatdatas hemsida. Allt om Supercupen 2004 med poängställningar, inbjudningar och kalendern hittar du på Motorsport i Värmlands hemsida.

Det blev massor av bra bilder, missa inte chansen att köpa en digital- eller papperskopia från tävlingen. Läs mer här.

Bilder från SS1 [SS3] [SS3 och After Race på SS2]

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Sista föråkarbilen rullar in i målfållan på SS1 och vi rusar upp mot det luriga vägbytet / målsvängen på den första sträckan som hade lockat mycket folk.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Mycket folk och givetvis en hund. Här fyraåriga Eimy från Skogstorp utanför Eskilstuna som var på plats i snödrivorna tillsammans med matte och husse, Linda och Daniel.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Ganska snart började bilarna åka förbi. Här dagens snabbaste som hittat fler hästkrafter i WRC-Escorten. Mats Jonsson Forshaga MC och Johnny Johansson SMK Lindesberg tog hem segern och tog över ledningen i Cupen.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna och Jon Magnusson SMK Linde försökte hänga på redan från början. De var de som var närmast Forshaga-raketen och de slutatade som tvåa.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Trea kom Jörgen Edholm Stuguns MK och Ulf Larstrand Jämtlands MK i deras WRC-Escort.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Publikfrieri på gång, Haninges Kjell Sandberg vet att en Celica trivs bäst i sidled. Kjell och Peter Stockman Värmdö MK kom åtta och var bara sekunder ifrån att bli bästa Celica. (bäst blev Niklas Hägg som lärt sig fyrhjulsdriften och blev sjua).

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Ser det inte ut som om Tony Olsson och Fredrik Karlsson från SMK Karlskoga redan hittat en mysig snödriva på den första sträckan. De blev 13 ekipage i mål i A-4wd.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Äntligen premiär för den nya Impreza NRC. Haninges Kjell Hansson och Mikael Ståhl hann med fyra sträckor innan det roliga tog slut.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Björn Blackne Börje SK Motor och Andreas Olsson Rasbo MK hade också riktig premiär i deras nya ex-Dawson Escorth. Tyvärr saknade de lite laddtryck på turbon, men å andra sidan kanske det bidrog till att de kom imål och tog tolv sköna cup-poäng. De kom nia i A-4wd.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Mattias Hägg från Hälsinge MK slog faktiskt brorsan Niklas (som körde en fyrhjulsdriven och turbomatad Celica) på första sträckan med två sekunder. Mattias och Emma fortsatte att köra fort och blev nia i klassen A-2wd.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Fyra i klassen med en sekund upp till tredjeplatsen kom Haninges Björn Gustafsson och Huddinges Leif Lindberg. De hade nog kunnat grejjat pallplatsen om inte de tappat dryga halvminuten på trean Stefan Jansson på sista sträckan.

Rallybilder från Dan Anderssons Minne 2004

Efter ett tag drog vi vidare mot SS3 för nya kurvor och nya bilar. Under tiden tog sig Skepptunas Krister Nordlund ett snack med Patrik Gerdin Karlstad MC Bil som just rullat ut från den första sträckan. Patrik och kartisen Leif Thobiasson Forshaga MC kom sjua i klassen A-2wd.

Bilder från SS1 [SS3] [SS3 och After Race på SS2]


Klicka här och läs mer





Annons:
Motorsport4sale Rallyfilm 2011


 Senaste nytt på Motorsport4sale


120229
Inställt - Valösprinten tyvärr inställt

120228
Reportage - Vinterpokalen 17-18/2

120227
Inbjudan - Codriverutbildning den 25/3
Beslut om - Valösprinten på onsdag

120226
Resultat - Mullsjöcup Vännäs MK 2012
Inbjudan - Förarkurs Rally, Stockholm 27/3

120225
Filmklipp - Vinterpokalen SS5 & SS8
Filmklipp - Rally Sweden SS20



 Annons:



Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Mars
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Hällerundan, Hällefors MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
25 - Express-Specialen, SMK Hörby
31 - Simrishamnsmixen, Simrishamn MK

April
7 - Himmelstalundssprinten, Norrköping
14 - Skänningeknixen, VÖMK
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maj
5 - Morgongåvasvängen, SMK Sala

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 




Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!