
Morgonkvist i Lunda och mindre än en timma kvar till första start. Här är kartläsare Dan Olsson och föraren Bengt Eriksson från SMK Gävle.

Andreas Peters från Enköpings MK fick på söndagsmorgonen erbjudandet att hoppa in som kartis för att åka med Gävles Mats Sundberg.

Bland dom första bilarna ut på sträckan var Rasbos Mikael Lööv som hade med sig Carina Hermansson i högerstolen.
Det blev en vinnande kombination med ovanligt mycket rutin i kupén för att vara ett C-förarekipage.
Till slut blev tiden 12.49 vilket blev dagens snabbaste totaltid.

MK Rimos Tomas Billmans första riktiga rallytävling. Hur skulle det gå? Svaret är bra, Tomas och Rikard Jägenstedt från MK Rimo åkte på 14.59 vilket gav en sjunde plats i den 25 bilar stora 2wd-klassen.

Robert Öhlin och Tord Jansson från Eskilstuna MK trivs i de uppländska skogarna och de kom tolva på 15.31.

Och här nästa vinnare, Järbos Daniel Rosén hade med sig klubbkompisen Oskar Sundell och de gjorde rent hus i klassen 2wd. Tiden blev 13.31.

MK Rimos Anders Eriksson och David Skoog ville hinna med att åka och lära sig bilen å mycket som möjligt.
Men så blev det inte, 200 meter efter att den här bilden togs blev vägen för smal och de for ner i diket och blev kvar i skogen hela dagen.

Men det var fler som for av vägen i sin iver att plocka viktiga poäng. Kent Rishaug från Skepptuna hade redan forcerat en snövall och lagt sig på sidan.
Efter lite hjälp från publiken kom Kent och kartisen Andreas Olsson från Rasbo upp på vägen och in i mål.
Men bara efter en kilometer på det andra åket var det dags igen.
Den lilla Starleten kom ur spår och hittade snabbt igenom en snövall och därefter en stadig sten och sen var den dagen över. Men Kent skrev själv in i gästboken att lite terapiarbete i garaget bara så är bilen fit for fight igen.

Gunnar och Markus Holstein från Östhammars MK jämt i alla tre åken. Vad sägs om 5.03-5.03-5.04, det gav en åttonde plats i klassen 2wd.
Just här vid den här tidpunkten kom det 4-5 bilar på raken och den ena var snöigare och buligare än den andra (bland annat MK Orions Conny och Karl-Uno Sjöström i en nyrullad Mazda 323 4wd)
och vi begav oss inåt sträckan för att se vad det var som hände.

På vägen till nästa kurva hann Skepptunas Krister Nordlund och Carina Norrman att passera.
Krister vann förra deltävlingen uppe i Skutskär och var nu på jakt efter minst en pallplats. Men ... inte många skonades från dikesvisiter ... ett par hundra meter efter när den
här bilden togs stötte Krister och Carina på Anders Erikssons dikesparkerade Ascona och de tvingades väja.
Escorten for ner i diket på andra sidan vägen och det tog 25 minuter att komma upp igen. De försökte att fortsätta, men redan någon kurva på andra sträckan så rasslade och glappade det i från styrningen och de fick bryta.

Väl framme började vi förstå varför bilarna var så snöiga.

Rasbos Patrik Eriksson och Mattias Pettersson blev överaskade av den här högerkurvan och höll sig så när på vägen.
Men det skulle inte bli lättare på nästa varv.

Här är nästa vinnarbil. Skutskärs Mattias Kågström och Jimmy Sandberg hade en tuff fight om segern i klassen GrpN1600/VOC.
Men de slog till med klassen bästa sträcktid på SS3 och därmed vann de klassen med 14.47 som var ...

... fem sekunder före SMK Gävles Hans-Olov Gadd och Stefan Norling som tappade sex sekunder på sista sträckan mot Suzukin.
De kom tvåa i klassen.

Här en VOC som nog kunde gett både Mattias och Hans-Olov en kamp om segern.
Östhammars Martin Löfström och Erik Eriksson tappade dock fem minuter just här ...

... när det här hände. En klassiker, Volvon skar in på innerspåret efter kurvan och ...

... parkerade tungt i snön. Fem minuter flöt iväg när publiken fick kämpa upp bilen. I de två följande åken gick det bättre och de körde på topp-tider.

Efter två minuter kom Waxholms Marcus och Thim Granlund och ville göra sällskap.
Det var Marcus och Thims comeback efter den otäcka smällen i Strängnäs i somras (se bilder från reportaget här)
och nu var det tillbaka för att smygstarta lite med nya Volvon.

Och det var inte mycket marginaler när de försökte runda Martins blåa Volvo och de skar ner i diket och vips ...

... fanns det två bilar att lyfta upp. Den guldfärgade Volvon kom sjua och den blåa åtta i klassen.

Skepptunas Jonas Lindström och Patrik Walltin nådde aldrig målet på första sträckan, för de for av vägen strax före målskyltarna.

Skepptunas Glenn och Dennis Wahlund var som regerande GrpE-mästare med och slogs om segern. Men i det sista åket, bland de sista kurvorna hamnde de vid sidan av vägen och fick bryta.

Rasbos Kent Hägglöf och Peter Fondelius hade haft det tufft redan på första halvan, snön i grillen tror jag inte ska vara där.
Tiden 15.10 för ett åk skvallrar om skottning. De åkte alla tre åken men överskred maxtiden i alla fall. Men bilen är väl ny? Skriv gärna i gästboken och berätta om Escorten, alltid kul med lite nya bilar.

Ingen skrattar år kombin längre. MK Orions Kjell Söderberg tog sin första rallyseger.
Snabbaste bilen i alla tre åken och Kjelle och Mikael Edvinsson vann GrpE på tiden 14.57.

Roger och Magnus Johansson från Rasbo MK var med bra i första åket, men sen började strulet. Med tiderna 5.20-13.29-6.38 fick de totaltiden 25.37 och kom sexa i klassen.

Martin Geijstedt och Magnus Nordling från Rasbo MK kom femma i GrpE på 17.29.

Tjejerna kör i en egen klass och till Almunge hade klassen ökat med 50% då Lotta Gustavsson från Rasbo MK var med.
Lotta och Patrik Söderlund kom tvåa i klassen på 19.04.

Kjell Jansson och Gunnar Englund från Sandvikens MK hade det rätta stuket på deras Amazon och de kom sexa bland Veteraner och KRC-bilar på tiden 14.44.

Nytt för i år ju att KRC och Veteran är med och kör. Här en av dagens absoluta storfavoriter, hemmaföraren Tony Jansson som nådde nästan ända fram.
Cortinan blev tvåa på 13.46. I högerstolen satt, liksom i flera andra bilar den här dagen. en duktig förare. Det var MK Rimos Tommy Högström som snart gör comeback i en Corsa-B.

Totalt 14 stycken "gammel-bilar" var ute och sladdade och här är Stefan Gustavsson från hemmaklubben som tillsammans med Tommy Eriksson kom femma i klassen på 14.42.

Kanske en av de läckraste bilarna den här dagen, men inte den snabbaste. Göran och Viktor Hedefalk tävlandes för Team Westom (men boende i Uppland) ville inte riskera
att hamna i någon snödriva. I stället tre jämna tider .. och till slut 12:a på 17.07

Amazoner är poppis i den här klassen. Här en grå med Tom Axelsson och Kent Löfsen från KAK-Motorsport. De kom nia på 15.04.

Här lite nostalgisk Saab-körning. Först snyggt häng över dikeskanten efter att kommit in i kurvan med bakändan före ...

... sen driver det på över vägen och in i snövallen på insidan. Somliga gör allt för att komma med på bild.

Kolla in spåret, bara en meter till min nya ryggsäck med mackor och chokladmuffins. Den svarta Saaben framfördes av Bengt Eriksson och från SMK Gävle (ni såg dom högst upp på sidan).
De kom åtta i klassen på 14.46.
|