|
Här kommer en rapport från Crister 'Krippa' Moreau som var en av flera glada rallyfantaster som var ute och kollade på Påverundan anno 2004.
"En klassiker verkligen, Roslagsvägar när det är som bäst, byvägar som svänger och svänger lite till genom skog , längs med åkerlappar och in genom någon lite by.
När det dessutom körs i mörker och det är riktig vinter med halvmeter höga drivor och 3-4 minus med nysnö, får man ståpäls när man ser ljusen svepa borta i skogsbrynet och turbosmällarna från Dickens Celica ekar över åkrarna.
Vi var lite avslagna efter en dag med WRC i norra Värmland men ändå förväntansfulla, det är ju ändå rätt stor skillnad på VM och DM.
Tyvärr så startade inte mer ca 60 st i detta fina vinterrally vilket är lite knepigt när de var lika många helgen innan och då bara C-förare i Almunges lilla tävling!
Fem sträckor skulle avverkas med serviceplats på Vendels motorbana och det var i stort samma sträckor som i fjol bara att man vänt på flera av de.
Sträcka 1 och 5 var samma och slutade precis framför serviceplatsen, kul för servicefolket att kunna få se lite rally också.
Dicken vann för första gången Påven men det satt långt inne även denna gång, bla så snurrade han i absolut sista sväng, framför nyss nämnda kompisar och de hade visst åkte vilse på transporten plus att man besökt stenen i högern på sträcka tre, det kostade nog en ny dörr och minst 30 sekunder, men det räckte precis till seger före 2 st Escorter, Ohlson och Blackne.
Vi stod först i sista vänster på sträcka 1 men gick efter A-förarna till sträcka 3, ca 2,5 km in.
Fin höger sväng efter en lång raka efter åkerskanten som omedelbart följdes av en skarp vänster.
Ett gäng på ca 15 sladdbarn och riktiga entusiaster hade bokat plats och vi kom att behövas allihop för det blev ett lyftande och kånkande av sällan skådat slag.
Träningsvärk och blåmärken över hela kroppen, men det är smällar man får ta……
Efter ett par dunsar i vallen så dök ett par större stenar fram och dessa var de framhjulsdrivna bilarna speciellt intresserade av att känna på. Till slut så stod det fyra
bilar kvar + ca 10st som kom i väg efter att blivit burna upp på vägen igen.
Helt slut for vi åter till sträcka 1 som nu blivit 5, för att se på det som återstod av rallyt och såg förvånansvärt många bilar ta sig i mål ändå.
Kan nästan säga att det var skönt att Skepptuna ställde in på söndagen.
Min yngste son Gustav fick stå för fotande denna afton och med tanke på att dessa moderna digitalkameror inte har så kraftig blixt så blev resultatet ändå skapligt.
Filmklipp som jag försökt ta blev kass men riktig video finns, mejla om intresse finns
// Crister 'Krippa' Moreau "
Fotnot från redaktören - Det var fler fotografer ute i rallyskogen. Fredde Eriksson från Häverödal har tagit flera fina sladdbilder från SS2 som kommer med i reportaget.
Här kommer nu bilder från fyra av fem sträckor. Mycket nöje.
|