Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 110        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rally
Nässjörundan, 6 augusti 2005
Arrangör: Nässjö MS

Då var det dags för tredje omgången av Energicupen. Denna gång var det dags för Nässjö MK att arrangera och det gjorde dom på Rosendalsbanan utanför Stensjön. Två specialprov vilka kördes två gånger varav det ena provet var runt folkracebanan. Som sagt tredje deltävlingen i Energicupen där Gränna MKs tävling Polka-trofén var först ut följt av Norrahammar MKs tävling Hammarslaget. (Se reportage här).

Vann denna tävling gjorde Peder Hardarsson från SMK Eksjö i en Opel Ascona B följd av Jonas Bloom tävlandes för Norrahammars MK i en Volvo 240 och Sven-Erik Kjäll från SMK Eksjö i en Mazda 323.

I Klass 1 vann som enda A-förare Samuel Linddahl från Norrahammars MK i en Volvo 940 VOC före Kristian Gustavsson från Nässjö RC i en Opel Ascona B.

Fotografen Mattias Gustavsson hittar man annars i högerstolen hos Johan Karlsson i deras gula Golf III. Båda tävlar för Vetlanda RRC och deras framfart följer ni bäst på www.johankarlsson.se. Skriver texter gör Christoffer "Chrille" Svensson som hoppas att detta reportage ska vara till belåtenhet.

Motorsport4sale tog hundratals bilder under dagen och det blev massor av häftiga bilder från tävlingen. Ta chansen att köpa en bild, digitalt eller på papper. Läs mer här.

Bilder från Sp 1 [Mer Sp 1] [Ännu mera Sp 1] [Sp 4]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Först ut i reportaget är VÖMK:s utbildningsförare Robin Alenfalk i en Volvo 240. Med sig har han Åke Kjellgren tävlandes för samma klubb och paret kör hem Utbildningsklassen 4 sekunder före Niclas Johansson/ Ove Larsson från Kinds MK i en VW Golf. Robin och Niclas brukar alltid möta varandra i Energicupen som brukar vara bra tävlingar med låg startavgift.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Här är 0:an som framfördes av Stefan Ottosson körandes för Vetlanda RRC i en VW Golf. 00:an kördes av Stefans storebror Patrik Ottosson tävlandes för samma klubb i en VW Polo.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Men har funktionärerna missat och satt varningen åt fel håll för denna duo som är Joakim Nilsson och Pierre Andersson som hade letat sig ner till dom småländska rallyskogarna ända från Åtvidaberg? Nej, så var inte fallet utan att dom var på väg tillbaka efter att dom hade vänt då denna SP:n som var ett vändprov. Deras körning räckte till en tredje plats i Klass 1 för C-förare.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Ola Andersson och Simon Leander från Norrahammars MK i en Ford Sierra kommer farande. Dom får en maxtid på denna sträckan då de missat pilningen på vändplatsen. Men detta var dom inte ensamma om men Ola och bil nr 10 som var Lars Fransén tävlandes för Sportvagns Sällskap Jönköping och Börje Gustavsson från Gränna MK i en Volvo 740 som körde hela vändningen som bestod av tre vägbyten åt fel håll därför maxtiden. Andra ekipage som ni dels kommer se senare i reportaget vände eller backade då dom upptäckt sitt misstag. Ola och Simon som genom maxtiden slutade på en 8 plats i Klass 1 för C-förare.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Fredrik Lindh och Andreas Lindh från VÖMK körde denna snygga och välljudande Volvo 240. Körningen räckte till en fjärdeplats i Klass 2 för C-förare.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Andreas Wilzén från Linköpings MS hade efteranmält sig till tävlingen och det kanske dom gjorde rätt i då han och "Vakant kartläsaren" placerade sig på en andra plats 14 sekunder efter segraren som var Pierre Larsson och Mikael Larsson Skillingaryds MK.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Fredrik Adolfsson och Johan Adolfsson från Östergyllens RC i en Volvo 240 körde in på en andra plats i Klass 2 för C-förare.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

På väg ner till vändplatsen för lite häftiga sladdbilder kommer Nässjö RC:s Kristian Gustavsson i sin för dagen blåa Opel Ascona B. Kristian hade målat om bilen sen senaste deltävlingen i Energicupen som var Hammarslaget. Kristian ville nog bli av med "Crashfärgen" då han dels körde av på SS1 (se reportaget här) och även på SS2 där undertcknand stog var Kristan även där av lite lätt. Detta är fotografen Mattias Gustafssons gamla bil som hade "Crashfärgen" på bilen även han och så här slutade det 800 meter in på SS1 i Vilda Ryd 2004 (se reportaget från Vilda Ryd här). Kanske bra att han målade om bilen då han tog sig i mål denna gången med hel bil och till slut på en fin tredje plats i Klass 1 för B-förare.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Nässjörundan den 6 augusti 2005

Här är Anders Karlsson från Finnvedens MRK och Patrik Karlsson från Skillingaryds MK på väg tillbaka efter att dom har kört vägbytena. Det är just här några stycken åkte fel. Dom svängde ner höger och missade pilen som syns i bakgrunden av den gröna Saab 99:an. Anders och Patriks körning räckte till en sjunde plats i klass 1 för C-förare.
Foto: Mattias Gustafsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Köp rallybilder här.

Bilder från Sp 1 [Mer Sp 1] [Ännu mera Sp 1] [Sp 4]


Klicka här och läs mer





Annons:
Motorsport4sale Rallyfilm 2011


 Senaste nytt på Motorsport4sale


120229
Inställt - Valösprinten tyvärr inställt

120228
Reportage - Vinterpokalen 17-18/2

120227
Inbjudan - Codriverutbildning den 25/3
Beslut om - Valösprinten på onsdag

120226
Resultat - Mullsjöcup Vännäs MK 2012
Inbjudan - Förarkurs Rally, Stockholm 27/3

120225
Filmklipp - Vinterpokalen SS5 & SS8
Filmklipp - Rally Sweden SS20



 Annons:



Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Mars
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Hällerundan, Hällefors MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
25 - Express-Specialen, SMK Hörby
31 - Simrishamnsmixen, Simrishamn MK

April
7 - Himmelstalundssprinten, Norrköping
14 - Skänningeknixen, VÖMK
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maj
5 - Morgongåvasvängen, SMK Sala

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 




Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!