Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 91        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rally/Rallycross/Folkrace
Klubbrace, 15 oktober 2005
Arrangör: Bollnäs MK

Så var det en efterlängtad tävling från Bollnäs MK som när man arrangerade ett klubbrace i gammal god stil som det var brukligt på 80 och 90-talet för Hälsingeklubbarna på sin motorstadion Eriksnäsbo. Nu var det fem klubbar som var inbjudna (tråkigt nog enligt SBF: s regler för klubbtävling) och det finns sex klubbar i regionen. Av olika anledningar blev det följande som fick inbjudan. Bollnäs MK (självklart som arrangör), Kilafors MK, Ljusdals MS (RC + MK), Woxnadalens MK, SMK Hälsinge och SMK Söderhamn. Tyvärr kom inte Ilsbo MK med denna gång.

Till lördagens tävling hade Bollnäs MK slagit på stora trumman och man hade med både rally, rallycross och folkrace i samtliga klasser. Rally med 2 WD, 4 WD, Grupp E och Volvo Original. Rallycrossen med SuperNationell, 2400 och 2150 och folkrace med seniorer, juniorer och givetvis damer, fast jag bara vet fyra och dessa finns i kortleken. Rally och rallycrossen körde den 1 km långa rallycrossbanan i två varv i tre omgångar och den bästa tiden räknades. Folkrace körde sin på Eriksnäsbo folkracebana och det är en kortare variant på dryga 700 meter som till stora delar går just på rallycrossbanan.

Bollnäs som redan i januari i år körde en rallysprint (se reportaget här) och har arrangerat flera publik underhållande tävlingar under åren man har huserat på Eriksnäsbo som deras motorstadion heter. Man har följande banor att tillgå folkrace, rallycross, motocross, rundbana Mc och både för sommar och vinter i alla grenar. Reportage från fjolårets Per Holk memorial här.

Till denna tävling kom det att bli 60 ekipage och det tack vare delning av fordon, där ett flertal fick gå varma stundtals när de fick gå dubbla pass med olika förare vilket är väldigt roligt om man vill ha till exempel en inbördes team eller familje kamp som kunde följas från depåkanten. Till det ska skrivas att M4S forumet just vid skrivande stund av detta reportage låg nere och tyvärr så inga bravadrapporter från tävlande i Klubbracet denna gång!!

Här finns fullständigt resultat. Och lite klipp från pressen om tävlingen: Arbetarbladet, Ljusdals Posten, Hälsinge Kuriren samt Hudiksvalls Tidning.

Motorsport4sale tog hundratals bilder under dagen och det blev massor av häftiga bilder från tävlingen. Ta chansen att köpa en bild, digitalt eller på papper. Läs mer här.

Bilder från starten [Åk 1] [Åk 1] [Åk 2] [Åk 3] [Prisutdelning]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Vi börjar detta reportage med en liten uppföljning till en början av Conny Nyström, SMK Söderhamn som vi intervjuade med lite sprit i tanken och nu gör tummen upp när M4S dyker upp i besiktningen. Conny berättar att han hunnit med ett par mindre tävlingar och han är väldigt nöjd med bilen efter konverteringen till E-85 som bränslet heter. Nu gäller det för Conny att bli varm i kläderna och lära sig bilens beteende och motorns vridmoment som ändrats/ökat i och med detta. Se intervju med Conny när bilen skulle i väg för ombyggnad till etanol.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

SMK Hälsinges Bengt-Anders Rolin kommer till besiktningen och är väldigt uppåt. Bengt-Anders har lite ångest för han har inte fastnat på bild med någon nämnvärd sladd än så länge. Men denna gång så har det hänt kan jag lova. Så håll er till tåls så kommer den längre fram i reportaget.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Kjell Larsson, Kilafors MK inne och får sin Opel Kadett besiktad av ivrig personal från både Hudiksvall, Söderhamn och givetvis Bollnäs MK.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Robert Bergvik, Ljusdals MS får sin Golf undersökt och det går utan problem även denna gång.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Vad hittar man för Original reservdelar i en ...
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

... Voc från SMK Gävle tro. Dessa låg på fönsterbrädan till Micke Högbergs 240 Volvo Original och detta bör inte Carleric Jo… eller teknikerna se… Kanske att de bara var till service bilen och råkar ligga i Vocen som säkerhet. Nä så noga är det inte med att det ska vara originaldelar till just denna klass.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Benny Persson från Ljusdals MS har precis krånglat sig smidigt ur den trånga förarplatsen och försöker snabbt smita ur bild, men lite suddigt fastnade han denna gång.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Benny tycks önska sig en cruisingbil och det har smittat av sig på Toyotans lack med "Flames" av fin stil över lyktorna som det sig bör på en glidare. Ja/ps var det ju.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Här är det Conny Nyström, SMK Söderhamn som får lite extra uppmärksamhet när besiktningpersonalen kommer för att titta och höra om konverteringen. En fråga som ställdes var räcker det med pulversläckare av vanliga sorten för en bränsle brand nu när det är sprit i inblandat i ekipaget. Som det ser ut så har det inte kommit några direktiv om annat från SBF i ämnet, så det är att ha koll på regler som kan komma.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

En rolig och överraskande nyhet för mig var Ola Carlsson, Woxnadalens MK som kom smygande som sista bil till besiktningen med en Toyota Celica GT - Four -92. Man har ju undrat vad som var på gång när hans potenta Opel Corsa hamnade i andra händer i vintras och Ola själv kom till Lima i en blå Opel Ascona B!! Nu berättade Ola att den här fanns hemma i garaget redan innan Corsan såldes och han har hållit på med uppdateringar och nu skulle göra en liten förbesiktning när teknikern Hans-Åke Flink fanns tillgänglig i hallen. Den håller på att ska om homologiseras och det ska uppdateras med ny bränslecell och släckare/släcksystem med mera innan det blir tävlingspremiär för Ola och teamet i Celican. Efter litee forskning och har jag inte fel underrättelser kan även denna vara en ex. Thorszelius bil lika som Ulf Eriksson, Östhammars MK som var med på Rally Flygstaden. Ägaren före Ola var Ulf Nilsson, Junsele. Önskar Ola och teamet lycka till med den nya bilen och det kan bli ett giftigt paket för 4WD gänget när Ola dyker upp.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Här är de flesta på plats redan när jag dyker upp. Så det är bara att bränna i väg några kort lite snabbt från förardörren för att snabbt knalla in för att lyssna på förarsammanträdet med de övriga på plats.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Reportage från Bollnäs Klubbarace den 15 oktober 2005

Jo jag han med en vy bild till minst i min framfart till Bollnäs MKs huvudbyggnad där man hade förarsammanträdet i serveringen.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Köp rallybilder här.

Bilder från starten [Åk 1] [Åk 1] [Åk 2] [Åk 3] [Prisutdelning]


Klicka här och läs mer





Annons:
Motorsport4sale Rallyfilm 2011


 Senaste nytt på Motorsport4sale


120229
Inställt - Valösprinten tyvärr inställt

120228
Reportage - Vinterpokalen 17-18/2

120227
Inbjudan - Codriverutbildning den 25/3
Beslut om - Valösprinten på onsdag

120226
Resultat - Mullsjöcup Vännäs MK 2012
Inbjudan - Förarkurs Rally, Stockholm 27/3

120225
Filmklipp - Vinterpokalen SS5 & SS8
Filmklipp - Rally Sweden SS20



 Annons:



Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Mars
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Hällerundan, Hällefors MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
25 - Express-Specialen, SMK Hörby
31 - Simrishamnsmixen, Simrishamn MK

April
7 - Himmelstalundssprinten, Norrköping
14 - Skänningeknixen, VÖMK
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maj
5 - Morgongåvasvängen, SMK Sala

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 




Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!