Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 81        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rallymöte
Eskilstuna, 22 december 2005
Arrangör: Södermanland/Västmanlands Bilsportförbund

Södermanland/Västmanlands Bilsportförbund hade kallat till ett Rally/Förarmöte den måndagen den 12 december. På agendan stod information från SGA-konferansen (SGA = Sport Grens Ansvarig) där alla distriktens representanter har träffats, nyheter i regelverket, tekniska förändringar med mera samt att det skulle spikas en kalender för Rally-DM 2006.

Mötet som hölls i Eskilstuna MK:s klubblokal var relativt välbesökt med runt 25-30 besökare med många kända rallynamn, som alla var nyfikna på vad som kommer att hända på rallyfronten i Sverige och förstås i det egna distriktet.

 
Rallymöte den 22 december 2005

Distriktets SGA-Rally-personer. Håkan Andersson och Tord Söderberg, drog upp riktlinjerna för mötet och vad som skulle informeras.

Först ut var lite information från den SGA-konferans de varit på. Där togs det bland annat upp att det var lite problem av regeltolkningar som ofta avhandlas i forum och gästböcker på Internet. Efter att många tyckt till på forumen tolkades det ibland att det som skrevs där var ändringar i reglementet och så vidare. Det påpekades att det är bara på www.sbf.se som aktuell information är officiell.

Det hade kommit önskemål om vidareutbildning för Rally och Kartläsare på klubbnivå eller kanske distriktsnivå.

När ett homologerat fordon har fått körförbud (till exempel vid flygande kontroll av Polisen) måste detta hävas av Vägverket eller Svensk Bilprovning. Det går alltså inte att häva detta vid nästa A-besiktning eller Tuss.

Många hade upplevt problem att teckna försäkring på sina rallybilar, vilket ett flertal på kvällens möte höll med om.

Givetvis hade de tragiska olyckorna diskuterats och det åtgärdsprogram och instruktioner till arrangerande klubbar som framtagits. En intressant punkt att tänka på är när en roadbook skapas och där det skall vara en varning till förarna, där skall kanske också en varning till publiken/publikvakt finnas. Hur man skiljer på publik och åskådare? Jo, publik finns på speciella publikplatser och åskådare rörde sig mera fritt längs tävlingssträckan.

Rallymöte den 22 december 2005

Senare diskuterades en del angående Fordonspärmen som Håkan demonstrerade med Niklas Lundkvists pärm, en pärm som snart skall ut och röra på sig igen.

Det slarvas från en del arrangörer med att skicka in registreringsnummerslistor till SBF för vidarebefordran till Vägverket, slarv som kan få till följd att bilarna får automatiskt körförbud i registret. Så se till att skicka in registreringsnummerslistor från A-besiktningar och TUSS var uppmaningen.

Det pratades om de nya bestraffningsreglerna som träder i kraft vid årsskiftet (obligatorisk vid alla SM-tävlingar, valfritt under 2006 vid andra tävlingar), finns att läsa på www.sbf.se.

Det behövs nya notutbildare i flera distrikt, så även i Sö/Vä som just nu inte har någon, förslag kan mailas till distriktet via förbundets hemsida http://www.svbsf.se En samordnare hade plockats fram, Tord Andersson från Mariestad som åker kartläsare åt Kenneth Bäcklunds.

Det skulle även bara vara godkänt med tre sorters noter. Siffror, Beskrivande och Beskrivande översatta till annat språk (till exempel engelska eller tyska).

Rallymöte den 22 december 2005

Det frågades från mötet bland annat om hur det gick med skatten och den nya nummerskylten på homologerade bilar. Svaret på vägskattefrågan och den nya registerringskylten var att det i stort sätt var i hamn. Dock kvarstod några små detaljer att lösa, bland annat hade det kommit ett förslag från Vägverket om en engångsskatt för tävlingsbilen när den nya skylten hämtas ut. Hur den slutgiltiga lösningen ser ut återstår att se.

Åldersgränsen för förare vid tävlande i klassiska klassen tas bort och att åldern på bilarna flyttas fram till 1969. Påpekades från mötet att då kolliderade reglementet lite med Klass Veteran som har lite andra regler, fortsättning lär följa...

Och på tal om Klass Veteran, eller Grupp-H 65-74 som det heter nu, så var det en del tillägg på gång, till exempel att få använda en viss typ av Saab 9000-broms till V4:an.

En ny Grupp-E-lista var på gång med massor med godkända/lämpliga GruppE-bilar. Ett problem var dock vid en eventuell homologering att det till många bilmodeller inte fanns någon tidigare klassningshandling att utgå ifrån, så det måste till tilläggshomolgering i så fall, återstår alltså att lösa.

Rallymöte den 22 december 2005

Ett numer vanligt "hett" ämne på alla rallymöten var E85, alltså Etanol som drivmedel i våra tävlingsbilar. Ja, och förstås snack om katalysatorernas vara eller inte.

En efterlängtad nyhet var att det kommer att bli valfritt med fönsternät eller splitterfilm på sidorutan, om man nu valt nät så måste det vara rätt fastsatt vilket tydligen varit lite si och så med under året.

Och så kommer kravet på godkända handbromsar i GruppH att skärpas, antingen med en från bilfabrikant eller tillverkare homologerad handbroms (att bilen är SBF-homolgerad räcker inte) eller handbroms på originalplats. Det kommer att bedömas tufft från 2006.

Sen framfördes en önskan till alla rallyarrangörer att försöka minska på tiden från besiktning till start. Helst maximalt två timmar och inte som nu när det kan bli både tre och fyra timmar.

Observera att alla dessa förslag på förändringar och nya regler och så vidare först måste beslutas av SBF och Bilstyrelsen. Så läs under officiellt på www.sbf.se, då vet ni vad som gäller och när!

Så blev det dags att försöka spika en Rally-DM serie 2006, och efter lite diskussion enades mötet om detta:
- 6 maj, Falckpokalen, SMK Södermanland. (notad)
- 3 juni, UNO-X Sprinten, Katrineholms MK (onotad)
- 10 juni, Rally Taxinge, Taxinge MK (onotat)
- 28 augusti, MeknomenRallyt, Flens MS (notad)
- 2 september, Gästabudstrofén, SMK Nyköping (onotad)
- 16 september, EMK-Kannan, Eskilstuna MK (notad)

Reservtävling är, 28 Sep Nybyrundan, SMK Södermanland, (onotad)
En tävling räknas bort, körs fem eller färre räknas alla deltävlingar,.
Klassindelningarna är 2 klasser, 4wd och 2wd samt varsin för Grupp-E och VOC-cup. Ett fastställande av kalendern tas av Sö/Vä styrelse inom kort. (Taget 19/12)

Även en mycket preliminär kalender för printcupen 2006 finns:
- 22 april, MiniXplosion, Västerås MS
- 25 maj, Torsdagsrallyt, Eskilstuna MK
- 3 juni, UNO-X Sprinten, Katrineholms MK
- 10 juni, Rally Taxinge, Taxinge MK
- Juli? Bruksrundan, SMK Hammaren.
- 12 augusti, Texacosnurren, Strängnäs AMS
- 2 september, Gästabudstrofén, SMK Nyköping
- 28 september, Nybyrundan, SMK Södermanland.
- Oktober? Runt Mjölkpallen Pokalen, Gnesta MK.

Vidare kommer ett möte att hållas för en eventuell samkörning av 7-klubbars och Sprintcupen.

Ett Sprintcupmöte är inbokat den 23 januari i Eskilstuna.

//Crister Nystrand

Köp rallybilder här.

 

Klicka här och läs mer





Annons:
Motorsport4sale Rallyfilm 2011


 Senaste nytt på Motorsport4sale


120229
Inställt - Valösprinten tyvärr inställt

120228
Reportage - Vinterpokalen 17-18/2

120227
Inbjudan - Codriverutbildning den 25/3
Beslut om - Valösprinten på onsdag

120226
Resultat - Mullsjöcup Vännäs MK 2012
Inbjudan - Förarkurs Rally, Stockholm 27/3

120225
Filmklipp - Vinterpokalen SS5 & SS8
Filmklipp - Rally Sweden SS20



 Annons:



Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Mars
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Hällerundan, Hällefors MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
25 - Express-Specialen, SMK Hörby
31 - Simrishamnsmixen, Simrishamn MK

April
7 - Himmelstalundssprinten, Norrköping
14 - Skänningeknixen, VÖMK
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maj
5 - Morgongåvasvängen, SMK Sala

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 




Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!