Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 94        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rally
Gestrikekannan, 4 mars 2006
Arrangör: Järbo MK

Åter har Järbo MK arrangerat en lyckad Gestrikekanna och det var på dryga 158 km totalt, fördelat på fem härliga sträckor över en längd på strax över 82 km special och välpreparerade vägar som stod på agendan. Det var 63 deltagare på startlinjen när anmälan och besiktning var avklarad och man skulle köra femte deltävlingen i NNBF: s Förbundsmästerskap.

Före denna tävling hade andra arrangörer i närområdet veckorna före tvingats ställa in tävlingar men här hos Järbo MK var man på det klara med att köra på vägarna nordväst om Järbo mot Svartnäs och skogarna där i kring som är is och snösäkra. Men man hade angenäma problem då det föll cirka två decimeter nysnö på fredagen man fick ploga och till det kom det ytterligare två decimeter inför lördagen. Så de hade fullt upp med folk som plogade så svetten lackade innan start på lördagen. Nu han de inte få upp allt för många insticksvägar, men publiken hittade ändå ut till några av sina favoritställen på de klassiska sträckorna som man haft med under åren man arrangerat Gestrikekannan.

Gestrikekannan som har två vandringspokaler och det i 2wd och 4wd som förra året ställdes i tillfälligt pokalskåpen hos Per-Arne Ljung, Hofors MS för 2wd och hemma hos Johan Rudengren från Eskilstuna MK för den i 4wd. Nu var de åter till granskning och de som fick ta hem och beundra och putsa dessa tills nästa gång blev det i 2wd Tobias Söderqvist från AMF Årsunda som var snabbast med sin SAAB 93. I klassen för 4wd så blev det Niklas Hägg från SMK Hälsinge i en Toyota Celica som får putsa på dessa i ett år.

Lite historia om Gestrikekannans pokaler av Peter Larsson från Järbo MK:
Vandringspriset kom från början till den första tävlingen vi anordnade som var sommartävlingen "Kungsbergssvängen" som startade 13 augusti 1994 med start och mål vid slalomanläggningen Kungsbergets fritidsanläggningar. Det var även anläggningen som instiftade de bägge vandringspriserna ett 2WD och ett 4WD. Sedan blev det för dyrt med vägar på sommaren så det troligen inte kommer att köras flera kungsbergssvängar beslutades till denna tävling att vandringspriset skulle flyttas över från Kungsbergssvängen och bli ett eget vandringspris i Gestrikekannan från de år vi började köra den i egen regi 2004 och tidigare resultat nollställdes. Gamla resultat hittar ni här.

Så i nuläget är det efter år 2004:
2004 - 4wd Dick Larsson Rasbo MK och 2wd Christer Nilsson Sandvikens MK.
2005 - 4wd Johan Rudengren Eskilstuna MK och 2wd Per-Arne Ljung Hofors MS.
2006 - 4wd Niklas Hägg SMK Hälsinge & 2wd Tobias Söderqvist AMF Årsunda
De har alla en inteckning var.

Resultatlistan från 2006 hittar ni på Resultatdatas hemsida.

Motorsport4sale tog hundratals bilder under dagen och det blev massor av häftiga bilder från tävlingen. Ta chansen att köpa en bild, digitalt eller på papper. Läs mer här.

[Inför starten] [SS1] [SS1] Bilder från SS1 [SS1] [SS5] [SS5] [SS5]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Bengt Salåker, SMK Hedemora och Kenneth Larsson, Borlänge MK i en Lancia Delta HF som inte är allt för vanlig syn på rallyvägar nu mer. Men desto roligare att se när de äntligen rastas. Paret kör in fint på en tredje plats i C 4 WD denna gång.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

David Floberg/Per-Erik Larsson, Sandvikens MK är ett av de tolv paren i tävlingen som hamnar på de brutnas lista med texten Okänd orsak SS 5.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Roger Högsved, Borlänge MK och bisittaren Christoffer Bäck, SMK Hedemora hade redan innan fotot varit i umgänge med snödrivorna på ss 1 och fyllt fronten på Asconan. Nu kör man på duktigt efter detta och man tar en fin andra plats i C 2 WD under 2000.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Tomas Bergman/Torsten Dahlberg, SMK Hälsinge som varit ut på några dråpliga äventyr med avåkningar och andra bestyr är åter duktigt i farten med ny bil, vilket är glädjande. Nu till och med kör man så fort att man tar hand om första platsen i C 2 WD under 2000.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Niklas Andersson/Johan Olsson, SMK Sala tar hand om femte platsen med sin Seat Ibiza med sin framfart i C 2 WD under 2000.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Henrik Ahrenius, SMK Sala med bisittare Andreas Råberg kör på och belönas med en fjärde plats i C 2 WD under 2000 cc.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Viktor Plühm, Skutskärs MS med Rikard Berglund i högerstolen kör på fint och belönas med tredjeplatsen i C 2 WD under 2000 cc. När snöröken hade lagt sig.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Björn Lindberg, Skutskärs MS och Peter Edin, Järbo MK passerar snyggt och Björn gör ett segertecken när man är som närmast fotografen och det förevigas på lilla infällda bilden. Tyvärr så hamnar paret senare på den förargliga brutnas lista med texten "Avåkning" men inte på vilken sträcka. Kanske man var för säker med sitt tecken på första och förivrade sig?
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Johan Pettersson/Christine Sjöblom, MK Orion skrev in så här på forumet efter tävlingen om sina bravader:

"- Jaha...då blev det två dikeskörningar denna vinter, först Börje sen i Järbo igår.

Jaja lätt hänt med hala vägar =). Men stort tack till alla som hjälpte oss upp på ss2. Ni kämpade väl med att försöka få upp den tunga klumpen till 240. Vi kom då upp tack vara dessa grabbar och kunde fullfölja tävlingen fastän inte tiderna blev de bäst =S. Vägarna var fina och ett fint avslut på vintersäsongen för våran del.
Ha det bra alla rallyälskare!!
Mvh Johan och Christine"
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Hemmaekipaget Håkan Jonsson/Fredrik Sten, Järbo MK i klassen C 2 WD Standard kommer tyvärr på listan över brutna med texten Avåkning SS 5.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Christer Gölin, Sandvikens MK med Conny Rask i högerstolen tar sig i mål på en tredje plats i klassen C 2 WD Standard trotts att man på ss 3 fick en massa extra tid i protokollet av någon anledning. Kan man ha skottat i den fina snön tro?
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Martin Lundquist, Fagersta MK med Andreas Jaakkonen, SMK Hedemora med roadbook framför sig kör på utan större missöden och vinner klassen C 2 WD Standard före Cristian Kleén, SMK Motala.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Kim Koivio, Haninge MK och Peter Ludriksen, SMK Trollhättan är ett av ekipagen som hamnar på de brutnas lista och det blir texten Okänd orsak som avslutar deras framfart.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Gestrikekannan den 4 mars 2006

Cristian Kleén/Sara Ohlsson, SMK Motala blir tvåa i klassen C 2 WD Standard och gillade tävlingen och de trevliga funktionärerna så pass att man troligen kommer tillbaka även nästa år.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Köp rallybilder här.

[Inför starten] [SS1] [SS1] Bilder från SS1 [SS1] [SS5] [SS5] [SS5]


Klicka här och läs mer






 Senaste nytt på Motorsport4sale


120206
Förlängd anmälan - Dalapokalen tom 8/2
Resultat - Midvintersprinten 5/2
Artikel - PG kör för segern
Artikel - Sandells första WRC-test

120205
Artikel - Bergslagens Rallycup 2012
Inbjudan - Uthållighet Järbo 19/2
Inbjudan - Mekonomen Racet Uthållig. 10/3
Resultat - Vännäs-Plåt Rallyt 4/2

120204
Artikel - MMS-bilder från DAM.

120203
Inbjudan - Rally Gotland 20-21/4
Artikel - Sandells nya WRC-MINI

120202
Artikel - Richard testar sin WRC-MINI




 Annons:









Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Februari
9-12 - Rally Sweden, Svenska Rallyt
12 - Dalapokalen, SMK Dala
12 - Skutskärsratten, Skutskärs MK
17-18 - Vinterpokalen, Sandvikens MK
18 - Stjärnsvängen, SMK Sundsvall
18 - Rally Hadeland, NMK Hadeland
19 - Skepptunasprinten, Skepptuna MK
25 - Skogsrundan KRB/HRB, Ludvika MS
25 - Skogsrundan BRC, Ludvika MS
25 - Gnarpstrofén, SMK Hälsinge
25 - Rally Östersund, MK VMT Jämtland
25 - HEBO-pokalen, Rasbo MK
26 - Rally Rissna, MK VMT Jämtland

Mars
3 - Uthållighet, Västerås MS
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Valö-sprinten, Östhammars MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna

April
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 





Annons:
Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Speltid: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ den här!



Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!