Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 121        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Skotercross
Polaris Super Snow-X Challenge, 17 mars 2006
Arrangör: SMK Söderhamn

Fartfyllt och tätt under Polaris Super Snow-X Challenge
Vi tar en premiär för Motorsport4sale med en stadioncross tävling för snöskotrar. Det var SMK Söderhamn som för sjätte gången arrangerade sin spännande och spektakulära tävling med snöskotrar på Hällåsens bandyplan i Söderhamn. Klubben har arrangerat denna tävling sex gånger sedan 1999 och fram till 2003 då man tog och gjorde ett uppehåll fram tills nu, och lade ned all sin kraft på att arbeta med Helsinge Motorstadion som utvecklats snabbt under dessa år med uppehåll.

SMK Söderhamn kör med ett koncept där man bara bjuder in speciella snöskotercrossförare som har utmärkt sig under åren. Till i år gick den personliga inbjudan ut till 30-talet förare i Norden och det skulle bli totalt 25 stycken på startlinjen när anmälan var klar på fredagseftermiddagen. Tyvärr ramlade några bort på grund av sjukdom och maskinproblem. Där ibland Janne Tapio från Finland som är en publikmagnet som insjuknade före start och duktige hemmaåkaren Leif Berglund kom inte till start. Huvudsponsor och den som stod för prispengar för tävlingen var Polaris Scandinavia som förutom 100 000 i prispott, även bjöd publiken på ett spektakulärt fyrverkeri inför avslutande finaler och uppvisning med en Quad bike framförd av Jesper Rosling och ett coverband som jag missat namnet på. Hela föreställningen inleddes med nationalsång av Söderhamns egen skönsjungande Jamina Jansson.

Tidigare år har man haft en bana på cirka 400 meter, men till i år kortade man ner den till dryga 250 meter och gjorde en ovalbana med en mindre chikan då reglerna föreskriver att det ska vara både höger och vänsterkurvor. Ska nämnas att det blev vänstervarv denna gång, så det var vänsterkurvor som dominerade denna gång. Det fanns ett par stora hopp på banan som formligen sög luften ur publiken när äntligen skotrarna flög fram på fredagskvällen. Ett stort platåhopp framför speakern som fick se undersidan av alla snöskotrar och ett mastigt "Step Up" inför den andra läktaren som dessutom fick ett härligt parti "Whoopies" fram för sig efter "Step Up" hoppet. Whoopies-hoppen gjorde att förarna såg ut som rodeoryttare när de studsade fram i hög fart. Årets bana var cirka 12 meter bred och förarna hade många ställen där man kunde köra om på. Från klubbens sida sade man att det hade burits in närmare 6000 kubikmeter snö till banan och publikmässigt så uppskattades det till att det var runt 3500 personer (inklusive funktionärer, VIP, frikortare och sponsorer) på plats under kvällen.

Resultat final
1) Peter Ericson, Skellefteå MS, Lynx , BRP Racing Team
2) Johan Eriksson, Team Walles MK, Polaris, Team 99
3) Viktor Hertén, Nykarleby SK, Ski-Doo, Herténsnowcross
4) Daniel Olofsson, Lycksele MK, Ski-Doo, Team Ski-Doo
5) Viktor Stenman, Storumans SK, Arctic Cat, Team Polar
6) Björn-Terje Heggeli, Alta SSF, Ski-Doo, Teamheggeli.no
7) Andreas Ljungberg, Team Walles MK, Lynx, Team Gränganz
8) Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx, Lindbloms Racing
9) Fredrik Granberg, Tavelsjö SK, Yamaha, Yamaha Scandinavia
10) Johan Johansson, Kalsborgs BK, Lynx, BRP Racing Team

Fullständigt resultat inklusive heat här.

Motorsport4sale tog hundratals bilder under dagen och det blev massor av häftiga bilder från tävlingen. Ta chansen att köpa en bild, digitalt eller på papper. Läs mer här.

[Inför] [Kval + Uppvisning] [Semifinaler] [Final] [Prisutdelningar]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Vi börjar vid första grillen som stod närmast entrén och det var många som var hungriga då de snabbt kom till tävlingen utan att ha hunnit med middagen. Klubben hade hjälp av egna funktionärer och man hade även hjälp av Söderhamns hockey- och fotbollsföreningar med servering och parkering.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Kön in till Hällåsens bandy arena ringlade stundtals långt ut på parkeringen och det kom även busslaster av folk från många håll i landet.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Tidigare år har man från klubbens sida haft ett senare insläpp, men då har det orsakat långa köer ute på tillfartsvägarna. Så till i år bestämde man sig att börja släppa in folket redan vid 16-tiden för att inte få en topp precis före första start och det fungerade riktigt bra. Nu fick även publiken möjlighet att göra ett besök i depån och träffa dessa duktiga snöskotervirtuoser.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Klubben hade till tävlingen byggt extra läktare runt banan med plats för några tusen extra platser och dessa fylldes snabbt på fredags eftermiddagen.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Knökfullt på ordinarie läktare och då har inte starten gått än!!
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Förarna fick några träningsvarv inför kvalen och det provades med olika hoppstil i stora platåhoppet. Här är det Andreas Ljungberg, Team Walles MK som flyger fram med Viktor Hertén, Nykarleby SK hängandes i hasorna.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Åskådarna i förväntas full väntan inför kval och dagens strapatser.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Vad jag kunde se som hastigast så fanns det kända ansikten på läktarplatserna med motorfolk från rally, racing och Dragracing som fastnat själva på foton från olika reportagen som vi haft på Motorsport4sale under åren, vilket var extra roligt. Precis som just motorsport ska vara.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

VIP-läktaren samlade många och vad man kunde höra på ljudet så steg stämningen allt efter då det fanns viss sportdrycksförtäring till hamburgeriet som var på plats.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Polaris Super Snow-X Challenge den 17 mars 2006

Defilering runt banan med förarpresentation ska det givetvis vara när man har en så härlig stämning med publiken inpå och man åkte varvet runt med en speaker som i form av Gunnar Fredlund från Duved som verkligen kunde hålla låda med sin munsvada. Här fick publiken på plats veta det mesta om förarna när de åkte sitt introduktionsvarv.
Foto: Osmo Savikko
[Klicka här för att köpa bilden]

Köp rallybilder här.

[Inför] [Kval + Uppvisning] [Semifinaler] [Final] [Prisutdelningar]


Klicka här och läs mer





Annons:
Motorsport4sale Rallyfilm 2011


 Senaste nytt på Motorsport4sale


120229
Inställt - Valösprinten tyvärr inställt

120228
Reportage - Vinterpokalen 17-18/2

120227
Inbjudan - Codriverutbildning den 25/3
Beslut om - Valösprinten på onsdag

120226
Resultat - Mullsjöcup Vännäs MK 2012
Inbjudan - Förarkurs Rally, Stockholm 27/3

120225
Filmklipp - Vinterpokalen SS5 & SS8
Filmklipp - Rally Sweden SS20



 Annons:



Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Mars
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Hällerundan, Hällefors MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
25 - Express-Specialen, SMK Hörby
31 - Simrishamnsmixen, Simrishamn MK

April
7 - Himmelstalundssprinten, Norrköping
14 - Skänningeknixen, VÖMK
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maj
5 - Morgongåvasvängen, SMK Sala

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 




Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!