Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 100        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rally
Runt Mjölkpallen pokalen, 30 september 2006
Arrangör: Gnesta MK

Sedan premiären för Bildelsspecialisten/Bil&Fritid Rally Cup 2006 i Sala den 23 april har det körts nio deltävlingar i Södermanland och Västmanland. Den nionde deltävlingen och finalen blev den emotsedda tävlingen med det lite kluriga namnet Runt Mjölkpallen pokalen. En tävling som arrangerades av Gnesta MK och bestod av fyra specialsträckor runt om Gnesta. Upplägget var det samma som fjolårets tävling, se det 101 bilder stora reportaget här, men i år kördes även SS2 som ströks förra året.

57 bilar kom till start i årets tävling som krockade med finaldagen i Rally-SM nere i Linköping och även finalen Öppna Östra C-förarserien i Skepptuna.

Ungdomsrallyklassen lockade två startande och där segrade Robin Holmgren från arrangörsklubben före Anton Suontausta från Kolsva MS.

I de övriga klasserna blev segrarna Peter Dahlgren från Huddinge MK i Klass 3 och även totalsegrare. I Klass 2 vann Tony Karlsson från Flens MS och klass 1 hette segraren John Wilén från Eskilstuna MK. Klass 2 för B-förare togs hem av Patrik Larsson från SMK Nyköping medans Klass 2 för C-förare togs hem av Björn Andersson från Eskilstuna MK. I GrN 0-1400cc, GrE & VOC gick segern till SMK Nyköping genom Andreas Johnsson.
Den kompletta resultatlistan hittar ni här.

Klassvinnarna i Bildelsspecialisten/Bil&Fritid Rally Cup 2006 blev:
Ungdomsrally Anton Sountausta, Kolsva MS.
4WD Pelle Eriksson, SMK Sala
A-2WD Rickard "Svinto" Andersson, Eskilstuna MK
B-2WD Daniel Nilsson, SMK Kungsör
C-2WD Björn Andersson, Eskilstuna MK
A/B-Std John Wilén, Eskilstuna MK
C-Std Eric Johansson, SMK Nyköping

Den kompletta slutställningen hittar du här.

Klicka här för att köpa bilder.

Bilder från SS2 [SS2] [SS3] [SS3] [SS4] [SS4]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Välkomna til Gnesta, det fina höstvädret gjorde tyvärr ett uppehåll och det var lite deja vu med fjolårets tävling med gråa och regntunga moln över det lilla samhället i Södermanland. Första start var klockan 11.00 och har startfältets bilar börjat samla upp sig före start.
Foto: Niclas Åkerström
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Även en Unimog från brandförsvaret var på plats, en bil som inte kom till använding som tur var.
Foto: Niclas Åkerström
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Magnus Mattsson från Flens MS körde lite fel redan till fotbollsplanen. Men rallykompisar pekade dem rätt och blev nog inte tidstillägg för det här.
Foto: Niclas Åkerström
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Då börjar vi reportaget från målet på sträcka två. En sträcka som ströks förra året precis före start, men nu var det full fart. Den som körde sträckan snabbast var Göran Lindström från Huddinge MK och Andreas Schwartz från Gnesta MK som körde på 00:53,6.
Foto: RD
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Näst snabbast på SS2 var Peter Dahlgren från Huddinge MK med Göran Adolfsson från Gnesta MK i högerstolen. Ordinare kartisen Anders Engvall valde att stå över när det var onotat.
Foto: RD
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Längst ut var vildingen Lasse Mothander och Christer Boo från Botkyrka MK. De sätter en tredje tid på sträckan och är med och slåss om segern. Kartläsaren Christer Boo har mailat in och skrivit om tävlingen:

"- För en gångs skull så kunde vi inom MM Team ta det lugnt innan tävling.

Veckan innan så gjorde vi vår debut med ny motor i Nybyrundan efter vårat motorras i Rally Taxinge. Stort tack till ULTRA MOTORS. Inga större saker behövde vi göra på bilen så det kunde bli en tidig kväll hemma hos Lasse Mothander i Gnesta. Även om Lasse nu bor i Gnesta så innebär inte det att vi känner till vägarna då både arbeta och garage finns i Stockholm. För att komma i stämning så tittade vi på M4S fantastiska rally video från 2005 där en incarfilm finns från SS1 då vi misstänkte att den kunde vara med dagen efter.

SS1: Jäpp, samma SS som på videon. Perfekt. Full attack från första metern. Ligger till vänster över första krönet för att skära efterföljande höger, får en bra spår inför kommande vänster flyter ut lite grand men håller i. Kort raka ner mot en medium vänster som öppnar. (här tror kartläsaren att halmbalen skall stå som vi har kvitterat innan start). Skarp höger upp första vänster inga problem nästa vänster vid mötesskylt vet vi att den nyper till nästa vänster ja där kommer halmbalen får ett konstigt spår för högern ner mot ladugård men bibehåller bra fart.

Genom att ha tittat på videon så vet vi att det är bara att hålla fullt ända fram till förvarning vänster, men oj vad det går. Får lov att ställa upp bilen redan vid förvarningen inför vänstern, får ett perfektspår genom vänstern, kort höger med efterföljande vänster och sedan fullt skaft igen. Vet att det är bara att hålla fullt över första lilla krönet bromsar alldeles för tidigt inför nästa krön och får lägga på en ”rem” över mållinje. 2:a efter Dahlgren (1,5 sek) på 1:a får ändå vara rätt nöjd.

SS2 Har aldrig åkt här annan som transport året innan (föråkare). Får en bra start och håller vad vi tycker ett bra tempo, flyter ut lite efter en lång höger uppför bra fart mot vad vi sedan förstod förvarning vägbyte vänster. Vi misstar oss och tror att vi är i vägbyten och får ta om vänstern en gång till. Glider ut och klipper taggtrådsstängsel med höger bakflygel.
Är 3:a på sträckan efter Lindström (+1,9 sek) och Dahlgren (+1,3 sek)."

Fortsättning följer ....
Foto: RD
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Den här svängen bjöd verkligen in till att sladda snyggt framför kameran. Roland Wallon och Tommy Sjödin från SMK Kungsör tillhörde favoriterna i A-2wd tillsammans med ...
Foto: RD
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

... Tony Karlsson från Flens MS och Anders Carlsson från SMK Nyköping.
Foto: RD
[Klicka här för att köpa bilden]

Runt Mjölkpallen pokalen 2006

Mikael Carlsson och Janne Pettersson från Taxinge MK körde sträckan under minuten.
Foto: RD
[Klicka här för att köpa bilden]

Bilder från SS2 [SS2] [SS3] [SS3] [SS4] [SS4]


Klicka här och läs mer





Annons:
Motorsport4sale Rallyfilm 2011


 Senaste nytt på Motorsport4sale


120229
Inställt - Valösprinten tyvärr inställt

120228
Reportage - Vinterpokalen 17-18/2

120227
Inbjudan - Codriverutbildning den 25/3
Beslut om - Valösprinten på onsdag

120226
Resultat - Mullsjöcup Vännäs MK 2012
Inbjudan - Förarkurs Rally, Stockholm 27/3

120225
Filmklipp - Vinterpokalen SS5 & SS8
Filmklipp - Rally Sweden SS20



 Annons:



Rally Gotland 2012



-----
Intresserad av att annonsera här?
Skicka en förfrågan här!


Motorsport4sales Rallyfilm 2011



Anmälningslistor

Mars
3 - Gestrikekannan, Järbo MK
4 - Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
4 - Hällerundan, Hällefors MK
10 - LBC-Ruschen, Lima MS
17 - Bergslagsrallyt, Bergslagsklubbarna
25 - Express-Specialen, SMK Hörby
31 - Simrishamnsmixen, Simrishamn MK

April
7 - Himmelstalundssprinten, Norrköping
14 - Skänningeknixen, VÖMK
20-21 - Rally Gotland, Gotlands MF BK

Maj
5 - Morgongåvasvängen, SMK Sala

Maila in länk om du saknar någon tävling.




Annons:
Rallyfilmer på DVD

© Motorsport4sale
 

Om Motorsport4sale

Statistik
M4S Redaktionen

Kontakt
Om Cookies

RSS

 




Bildannonser på Motorsport4sale
Klicka här för att läsa annonsen
Klicka här för att läsa annonsen
Senaste bildannonserna


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör
- Personbilar


Senaste annonserna

- Tävlingsbilar
- Tillbehör




Beställ Rallyfilm 2011
Rallyfilm 2011
Längd: 160 minuter
Pris: 260 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2010
Rallyfilm 2010
Längd: 140 minuter
Pris: 160 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2009
Rallyfilm 2009
Längd: 180 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2008
Rallyfilm 2008
Längd: 170 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!




Beställ Rallyfilm 2007
Rallyfilm 2007
Längd: 160 minuter
Pris: 120 kr
Beställ här!