Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 12        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Reportage : Rally
Odensvängen, 4 november 2006
Arrangör: Östernärke RMC

Östernärke RMC bjöd in till sin tävling Odensvängen som i år bestod av tre specialsträckor som tillsammans mätte 10 kilomter. Dessa kördes utan noter två gånger vilket gav en längd på 20 km. 89 bilar kom till start och av dessa var det 18 stycken som inte nådde målet. Av det befarade vinterväglaget märktes det inte mycket förrutom någon eller några isfläckar på den första sträckan. Kvicksilvret låg på någon eller några plusgrader hela dagen samtidigt som solen inte lyckades tränga genom molntäcket.

Vinnare blev Peter Eriksson från Hallsbergs MK som med sin seger tog sin första totalseger i karriären. Tvåa blev Lars-Ove Olsson från Forshaga MC medans stockholmaren Björn Adolfsson blev trea. Snabbaste 2wd och femma totalt blev Johan Eriksson från Ludvika MS. Den kompletta resultatlistan finns här.

Klicka här för att köpa bilder.

Bilder från starten [SS1] [SS1] [SS1] [SS2] [SS2] [SS4] [SS5] [SS6]

Odensvängen 2006

Det bjöds på härligt höstväder när Odensvängen som samlat lite drygt 100 talet anmälda skulle avgöras. Här besiktigas Rolf Norlin och Kaj Rantanens Volvo Amazon som gick i A-Veteran.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Bland A-förare i Grupp-H var det klent med uppslutningen med endast tre ekipage till start. Lars Olof Johansson och Mikael Ericsson från Hällefors MK fick mungiporna att gå upp på de flesta inne i starten med den härliga MK1 Escorten.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Denna läckra Volvo 240 körs av Niclas "Sluggo" Engström från Storfors MK bland B-förare Grupp H.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Mattias Lundqvist från Gnesta MK hade med sig Nathalie Nyberg i högerstolen. Med Volvon skulle de kriga mot nio andra startande i C-Grupp H.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Nervöst var det innan start för Martin Holmdahl från Hallsbergs MK i debuten i förarstolen. Det hela kom att gå över förväntan trots lite problem på SS1.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Lugnare var det hos Jimmy Alfredssons team som har en hel del tävlingar bakom sig i Ungdomsrally. Efter dikesvisiten i Rikspokalen var målet att komma i mål så högt upp som möjligt.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Tre debutanter ställde upp och här ser vi några bekantingar från rallyskogen. Henrik Johansson och Erik Hed från Säffle MC passade på att greja rallylicensen som avslutning på säsongen istället för att som vanligtvis sitta bakom nått krön.
Foto: Jonas Berg
[Klicka här för att köpa bilden]

Odensvängen 2006

Andreas Abrahamsson och Erica Månsson från Katrineholms MK har precis fått sin vackra Evo III besiktigad. Men Andreas och Erica bryter senare på SS2.
Foto: Patric Jönsson
[Klicka här för att köpa bilden]

Bilder från starten [SS1] [SS1] [SS1] [SS2] [SS2] [SS4] [SS5] [SS6]


Klicka här och läs mer



 Reportage

Reportage från 2008

Reportage från 2007

Reportage från 2006

Reportage från 2005

Reportage från 2004

Reportage från 2003

Reportage från 2002