|
Osmo Savikko ringde upp det svenska framtidslöftet Patrik Flodin från Ilsbo MK som precis
parkerat sin Mitsubishi Evo 7 Grupp N i parc ferme efter fredagens etapp i det finska VM-Rally Neste Rally.
Tillsammans med kartläsaren Maria Andersson leder dom sensationellt Grupp N-klassen med 15,2 sekunder
före Anton Alén från Finland som också kör en Mitsubishi.

Patrik Flodin, Ilsbo MK.
Foto: Osmo Savikko
Hur känns det så här långt i Neste Rally Patrik när du och Maria leder PRWC klassen (Production car World Rally Championship)?
- Suveränt! Jag har i dag kört med insidan utan att ta några risker för att just ta mig i mål för att samla erfarenhet för framtiden men jag har mer att ge om det skulle behövas. Men att ge på mer innebär större risker och marginalerna sjunker för mig.
Hur har dina och Marias förberedelser varit inför tävlingen?
- Vi båda har jobbat hårt med kondition, samt mathållning för rätt näring till kroppen så vi får i oss rätt mat och hålla rätt vätskebalans för att orka. Det har vi varit extra noga med då det är varmt i bilen med långa dagar. Vi har även jobbat mycket med den mentala biten som är nog så viktig i ett så stort rally som detta. Själva bilkörningen har det tyvärr blivit väldigt lite med, Sydsvenska var den senaste tävlingen vi körde.

Patrik Flodin i South Swedish rally tidigare i år.
Foto: Thorleif Olsson
Vilka var era känslor när ni gjorde noter och inför start?
- Trodde först att jag skulle vara väldigt nervös som jag brukar vara inför tävlingar, men det har uteblivit till stor förvåning. Det kan vara att jag inte har någon press på mig inför rallyt med att vinna, jag ska ju bara ta mig runt och samla erfarenhet. Det här är lite ovanligt och det bara flyter på.
Hur har medias uppvaktande varit nu när ni har presterat så bra i dagens etapp och leder klassen?
- Jo, det har blivit en hel del och jag har fått svara på frågor till flera, både från Japan och till engelskspråkiga reportrar. Jag har försökt på knakig skolengelska att svara så gott jag kan. Hittills har de varit nöjda så vitt jag kunde se. SVT var framme och det kommer en intervju senare på sporten, kanske redan i kväll.
Hur ser eran taktik ut för de återstående dagarna i Neste Rallyt?
- Det blir att köra på så mycket jag orkar och vågar, men med insidan utan att ta några stora risker. Jag har mer att ge men då ökar riskerna, men jag kör inte avslappnat för den skull nu, för då kan allt hända om jag eller Maria inte är koncentrerade.
En sista fråga. Efter att läst på SBF:s hemsida att du och Peter Zachrisson nu är med och får stöd igenom Swedish Motorsport Challenge (SMSC), som stöttar ett antal andra duktiga förare redan tidigare för att Sverige ska få fram aktiva i Världseliten.
Hur känns det att få den uppbackningen och det stödet?
- Klokt val av kommittén. Det behöver jag verkligen.
Motorsport4sale tackar för att vi fick en stund med dig Patrik och lycka till i återstoden av rallyt.
//Osmo Savikko 2005-08-05
|