Motorsport 4 sale - Arkivet - rally folkrace rallycross annonser bilder reportage film DVD rallyfilm racing
 Annons:

Motorsport4sale - startsidan för arkivet
            Antal besökare just nu: 49        Online sedan 1 april 2002

Start | Köp & Sälj | Forum | Köpa bilder | DVD | Webbshop | Om M4S | Arkiv
 
Meny för arkivet
Startsidan | Reportage | Filmklipp | Intervjuer | Nostalgi | Mer bilder | Resultatlistor 



M4S Magazine : Intervjuer : Inför Svenska Bilsportmässan

Bilsporten kommer till Stockholm.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Snart är det dags för den andra upplagan av Svenska Bilsportmässan som i år går en vecka senare än fjolåret. Nu är det den 25 till den 27 november som gäller och platsen är C-hallen på Stockholmsmässan i Älvsjö. Premiären av mässan lockade över 19 000 besökare och det är väl ingen vågad gissning att fjolårets succé drar ännu fler, över 20 000 alltså. Som en liten teaser till mässan bjöd SBF och Stockholmsmässan in till en presskonferens vid Mariatorget på Södermalm i Stockholm på onsdagen och Motorsport4sale var där.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Det var flera förare på plats och även lite tävlingsbilar som var utställda på Mariatorget framför klassiska Rival som nu mer är ett hotell och nattklubb som drivs bland annat av ABBA-legenderna Björn & Benny.

Vinnaren av 2wd otrimmat och även silvermedaljören i JSM i årets Rally-SM, den 23-årige Patrik Sandell från Jämtlands MK var på plats utan tävlingsbil. Den vinnande Renault Clio Ragnotti av 2004 års modell är såld till trean i årets JSM, Simon Löfström från Östhammars MK.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Här en bild från tidigare i höstas när det skakas hand mellan Patrik och Simon efter bilköpet, läs mer på Simons hemsida www.zimonrallysport.com om hans satsning.

Vad Patrik Sandell ska köra nästa år inte klart i detta nu, men målet har sedan länge varit Junior-VM med en trimmad tvåhjulsdriven bil. Vad det blir för märke är inte klart ännu men givetvis spelar det in att teamet kört Renault under de två senaste säsongerna.

På frågan om det är lätt eller svårt att hitta en bra bil i just den klassen blev svaret "- Att hitta en bil är inte svårt, finns säkerligen ett 150-tal där ute på marknaden men det säkraste kortet är att gå via fabriksteamen för att försäkra sig om att få tag i en bil med de rätta delarna och uppdateringarna". En spännande satsning alltså från det proffsiga teamet från Östersund som spänner bågen högt. Läs mer om Patriks satsning på rallykarriären på teamets hemsida, www.patriksandell.com

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Det var fler rallyförare på plats, här Sandell till vänster och till höger en lite förtegen Jimmy Joge från SMK Motala som inte var riktigt säker på vad som ska hända nästa år. Den 26-årige föraren som förra året överraskade rally-Sverige med att ta hem SM-silvret i den stora klassen med en Peugeot 206 WRC är ännu inte klar med 2006 års kalender. Efter en lite försiktigare inledning förra året gick det allt snabbare för Jimmy som var med och slogs om SM-guldet med rallylegenden Mats Jonsson till finalen i Kolsva. Men sådana framgångar är alltså ingen garanti att sponsormiljonerna ramlar in, inte ens om man är landets näst snabbaste rallyförare.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

På plats var även Gert Blomquist som tillsammans med Jimmy ännu inte ville berätta vad som händer nästa år. Den häftiga WRC-bilen är dock kvar i det svenska Peugeot-teamet med Gert i spetsen som berättade att bilen fått lite nya uppdateringar i Frankrike. Men vilken modell eller om det blir i 4wd eller 2wd i SM nästa år återstår att se. Tills dess följer ni Jimmys framfart på hans hemsida, www.jimmyjoge.com

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Tredje rallyföraren var kanske den hetaste just nu. 21-årige Patrik Flodin tävlandes för Ilsbo MK har gått från klarhet till klarhet till ännu skarpare klarhet. Framgångarna i Rally-SM och Rally-VM har inte gått förbi obemärkt och nu väntar en spännande satsning. Det mesta är nog klart, men Patrik ville inte berätta alla detaljer före den presskonferens som är nu på fredag den 18 november i Torsby. Det blir en norsk/svensk-satsning med två rallytalanger från respektive land.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Patrik, som här blir intervjuad av Svenska Dagbladets Anders Lindblad, hoppas kunna berätta mer efter fredagen. Men klart verkar det i alla fall att Patrik kör Rally-SM nästa år och de tre VM-deltävlingar som han körde i år, Sverige, Finland och England. Eventuellt några till VM-deltävlingar. Bilen blir inte en Mitsubishi dock, läs mer på www.patrikflodin.com

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Fler som var på plats var bland annat den nya projektledaren för Rally-SM från Mantorp i Östergötland, Lars Jonsson kanske mer känd med smeknamnet "Cykelhandlar´n". Lars tog över driften av Rally-SM nu i höstas och kontraktet är på 3+2 år. Lars som har varit med själv länge inom rallysporten med erfarenheter från lokal nivå till Rally-SM har många visioner för vårat SM och hoppas på att det blir ett långsiktigt grepp på Rally-SM nu. Bland annat så förhandlas det nu om vilken tv-kanal som ska sända SM-deltävlingarna 2006 och fler nyheter är att vänta inom de närmsta veckorna.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Även racingen var representerat på presskonferensen, i form av Alexander Storckenfeldt (www.storckenfeldt.com) och Robert Dahlgren (www.robertdahlgren.com) som berättade om året som gått och vad de siktade på nästa år. Inget var klart eller offentligt för dem båda, men de siktade på nya klasser med större bilar, motorer och däck.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

På plats var också två stycken än så länge lite anonyma racinglöften, Patrik Olsson (www.npracing.se) och Jimmy Johansson (www.jjracing.org) som slutade tvåa och sjua i tyska ADAC VW Polo Cup som är en supportklass till DTM. Två killar med motivation och sikte på att nå högre upp i de tyska serierna. Läs mer om cupen här.

Motorsport4sale som förra året hade en egen monter på mässan har i år ingen egen monter, utan får istället vara på plats för att intervjua och rapportera från mässans händelser. Läs reportagen från 2004 från fredagen respektive hela helgen.

Inför Svenska Bilsportmässan 2005

Mässan slår upp sina dörrar klockan 10 fredagen den 25 november och pågår till söndagen den 27 då mässan stänger klockan 17.00. Läs mer om Svenska Bilsportmässan på deras hemsida www.bilsportmassan.se för tider, datum och utställare med mera.

//Niclas Åkerström 2005-11-16


Klicka här och läs mer



 Reportage

Reportage från 2008

Reportage från 2007

Reportage från 2006

Reportage från 2005

Reportage från 2004

Reportage från 2003

Reportage från 2002