|
Tisdagen den femte februari endast några dagar före årets SM-premiär i Svenska Rallyt visade Jari Saarinen upp sin nya satsning mot SM-Pallen i WRC 2008 hos Bürstner i Mantorp.
Efter några års frånvaro från Rally-SM så var det nu dax att presentera sin nya satsning för säsongen 2008.
Motorsport4sale var där och passade på att ställa frågor om satsningen och den roliga nyheten om att Micke Lindqvist från SMK Östgöta kommer göra comeback i SM med en WRC-bil.

Pressvisningen var välbesökt av press, sammarbetspartners och andra rally tokar.
Vi började med att intervjua Jari om bilen och planerna.
Hur ser satsningen ut ?
- Först och främst är det SM som gäller.
Det gäller att hitta en bra kombination mellan att åka och sköta om bilen eftersom det krävs en hel del underhåll på en sådan här bil.
Därför har vi kontakt med mycket duktiga ingenjörer och med dem och hjälp av mitt gamla serviceteam skall detta lösa sig bra.
Hur kom den här satsningen till?
- Fick ett samtal av Tommy "Sillefallarn" Andersson förra veckan om möjligheten att få hyra en bil av han.
Efter lite snack med våra samarbetspartners kändes detta som en chans som man inte fick missa.
Det har varit ett ordentligt med jobb förra veckan för att få ihop budget, och jag måste
tacka alla samarbetspartners som ställt upp på så kort varsel.

Jari visade och förklarade ingående om alla funktioner och tekniska detaljer på nya bilen.
Berätta lite om den kommande säsongen och planerna för den.
- Satsningen är först och främst på ett år. Det kommer att bli ett tvåbilsteam, som det ser ut nu från och med Bergslagsrallyt.
Vad är målsättningen?
- Det är en pallplats totalt i Rally-SM som är mitt mål. Jag vet att det är svårt, med lite taktik så kanske det går bra. "Kör du lika fort som jag läser, så går det nog bra" Flikar kartläsare Jörgen in.

Bilen / bilarna.
Har du hunnit testa bilen ännu?
- Det blev ett litet test i söndags på cirka tre mil och det kändes underbart, som en dröm.
Det går inte beskriva i ord hur det kändes att köra den, tror jag och Jörgen satt och skrattade i 20 minuter. Vi åker på Mats Jonssons inställningar och hoppas det kommer funka bra.
Vilka blir dina svåraste konkurrenter?
- Mats Jonsson kommer ju bli svår och i fall nu Daniel Carlsson får ihop sin satsning med SM blir ju han mycket svår att åka ifrån. De andra hoppas jag kunna ta upp en kamp med.

En trevlig plats att sitta bland alla spakar och knappar. Där förare som Colin Mcrae till Mats Jonsson suttit genom åren.
En annan kul nyhet var ju att det planeras bli ett tvåbilsteam i SM från och med Bergslagsrallyt.
Micke Lindqvist kommer att göra comeback i en Ford Focus WRC av -99 års modell i fall alla planer går i lås.
Och nu såg det mycket ljust ut även han i en hyrd bil från Tommy Andersson.
Micke körde bland annat Mitsubishi och Ford Escort WRC i SM för några år sen men har inte kört rally sedan
2003 då han hade en hyrd WRC-Escort från Tommy Andersson.

Kraftpaketet på två liter som lämnar 340hk och över 750 Nm.
Hur känns detta då Micke?
- Är mycket kul och skall bli kul att vara tillbaka.
Hur ser din satsning ut?
- Det blir resterande SM-tävlingar från och med Bergslagsrallyt och kanske även några Supercuptävlingar.
Hur är dina mål för säsongen?
- Det får bli en mjukstart och försöka komma igång igen.

Micke Lindqvist, Jari Saarinen och Jörgen Carlsson framför Jaris nya bil i SM 2008.
Snabba fakta om trion
Förare
Namn: Jari Saarinen
Ålder: 45 år
Klubb: MSK Kvarnvingarna
Meriter: 5 gånger Östgötamästare, varit med och krigat i toppen i Rally-SM i både 4wd och 2wd
Förare
Namn: Mikael Lindqvist
Klubb: SMK Östgöta
Meriter: 1:a Rally-SM GruppH 4WD 1999 , 3:a i Rally-SM GruppN 4wd 2001
Kartläsare:
Namn: Jörgen Carlsson
Klubb: MSK Kvarnvingarna

Undrar hur många som får denna delen av bilen i årets SM.
Bilfakta
Ford Focus WRC -01 XOK-394 (V9 FMC)
340hk/750 NM
Sek 6 växlad, Joystick
Tidigare körd av Colin Mcrae, Delecour, Janne Tuohino och Jari Viita med flera

Eder utsände kollar att ratten sitter där den ska - det känns bra.
Motorsport4sale tackar för intervjun och vi önskar lycka till för det nya teamet som kommer att
höja kvaliteten och spänningen på årets mästerskap som startar om bara några dagar.
// Micke Lindh 080205
|