
Då var det dags för IRC-säsongen 2010 som inleds med det klassiska Monte Carlo rallyt.
En tuff säsong väntar med tolv tävlingar totalt över hela världen från januari till november jämt fördelat mellan grus och asfalt.
Premiärrallyt med central serviceplats i hamnen i Monte Carlo startar på onsdagmorgon och går i mål på fredagnatt.
15 sträckor ska avverkas med bland annat den 45 kilometer långa St Pierreville som blir något att bita i för förarna.
En riktigt kul och intressant sak är att de två sista sträckorna startar klockan 23,20 och 23,53 vilket nog är unikt i hela rallyvärlden.
Det kommer att bli en upplevelse utöver det vanliga för publiken.
20 stycken S2000 anmälda till premiären
Till premiären kan arrangören vara mycket nöjda med 20 stycken s2000 bilar varav hälften består av Peugeot 207or samt ett 15 tal Grupp N bilar som kommer att fightas om topplaceringarna.
Toppskiktet från förra säsongen med herrar som Kris Meeke, Jan Kopecky, Nicolas Vouilloz och Juho Hänninen är anmälda men där finns även ett par intressanta namn på listan.
Sebastian Ogier i en Peugeot och finske Toni Gardemeister som kör Fiat samt Stephan Sarrazain även han i Peugeot är herrar som kommer att försöka ta en pallplacering.
Bland GruppN-bilarna märks förare som Olivier Burri och Bryan Bouffier (som blev polsk mästare 2009), båda i Subaru som de största hoten för s2000 bilarna.
VM-Tvåan kör premiären
I Fords nya Fiesta S2000 kommer Mikko Hirvonen att köra premiären lite som en kick of för säsongen och maximal förberedelse inför stundande WRC.
Mikko som nyligen testade bilen på de isiga vägarna i de Franska Alperna har så här att säga om bekantskapen med den nya bilen:
"- Jag blev imponerad över hur bra inställningen och chassit på bilen var redan från början som tillät mig att köra för fullt från första start.
Det var svåra förhållanden men trots en mängd av olika väglag så kunde ja köra i ett riktigt självsäkert tempo."
Och om tävlingen säger Mikko:
"- Jag har kört Monte Carlo fem gånger så jag är medveten om underlaget och vädret.
Det är fyra månader sen det var VM-final så det här kommer bli ett optimalt test för att komma in i tävlingstempo inför VM."

2wd cup med mängder av Renaulter
Förra året var IRCs 2wd-cup lite i skymundan med relativt dåliga startfält men i år har man inlett ett samarbete med R3 Trophy Renaults tävlingsserie och det är verkligen en boom av sådana ekipage anmälda till premiären.
Hela 15 stycken Clio R3 finns med däribland polske formel 1 föraren Robert Kubica som även är en mycket duktig rallyförare.
Eric Mauffrey och Kris Prinsen är annars de mest namnkunniga i klassen som samlat 18 bilar plus närmare 10 tal motorsvagare bilar.
Nu återstår det att se vem som står som segrare!
På lördagsmorgonen har vi svaret!
Tävlingskalendern ser ut så här i sin helhet
19-23/1 Rally Monte Carlo
04-06/3 Rally Brasilien
19-21/3 Rally Argentina
04-06/6 Rally Sardinien
24-26/6 Ypres Rally Belgien
15-17/7 Rally Acores, Portugal
05-07/8 Rally Madeira
27-29/8 Barum Rally Tjeckien
09-11/9 Rally de Asturias, Spanien
23-25/9 Rally San Remo
14-16/10 Rally of Scotland
04-06/11 Rally Cypern
Läs mer om IRC på seriens hemsida.
Skriv din kommentar om IRC på M4S-forumet.
// Jonas Berg 100120
|