Formula Student, den 24 maj 2008
Arrangör: KTH Vetenskap och konst
Av en ren slump sprang jag på ett gäng av landets framtids farkostingenjörer från KTH Stockholm som var på besök i Söderhamn
på Flygstaden. De testade Formula student, ett projekt där eleverna läser och forskar i olika former av fordonsteknik.
Och här med racingbilar. KTH Racing och KTHR4 som denna projektbil hette, är ett flerårigt projekt och tar så
att säga inte slut någon gång, för det kommer nya studenter hela tiden och bilarna utvecklas hela tiden om man
nu inte bygger nytt.
På plats i Söderhamn var det elever, studenter och forskare från flera årskurser samtidigt och testade en av de
tidigare modellerna som andra elever redan tagit fram tidigare.
Tyvärr hade det blivit maskinhaveri på KTHR3:an som var medtagen upp till Söderhamn, så den fick stå i skymundan denna gång.
Formula Student startades tidigt 80-tal i världen och på KTH 2004 som ett projekt att öka förståelsen
och erfarenheten för studenterna hur komplex ingenjörskonst bedrivs.
Här varvar man praktik och teori när man i många delar tar fram eget material i form av olika tekniska lösningar till bilarna.
Det är lite tänk, tillverka och utvärdera i detta "designa -bygg -testa"-projekt för studentena som är med.
Projekten styrs av ett strikt reglemente som är världsomspännande och det pågår även på flera andra tekniska högskolor i landet.
Att det är ett strikt reglemente för fem olika klasser som gör att man kan tävla mot andra skolor och i andra länder under året.
Studenter gör dessutom detta projekt på sin egen fritid där de övervakas av erfarna ingenjörer och projektledare.
MC-motorerna som sitter i bilarna är från storlek från 250cc till 600cc och det finns även en Elhybrid klass. Det är inte bara att meka som gäller, utan man ska även presentera och sälja in detta till tilltänkta kunder och uppdragsgivare under tiden man utvecklar och tävlar med dessa små vassa bilar.
Ja vad gör de egentligen? Hjulet är ju redan uppfunnet så att säga! Jo leker som bara den kan man tänka sig.
Här gör exempelvis nya bromsar, hjullager, upphängningar och mycket mera, och detta kan vara i helt nya material med
ny design eller med ny elektronik bland mycket annat som det går att ändra på eller förbättra på annat sätt
genom att kanske byta plats eller placering. Bilarna är en blandning av studenterna eget framtaget material
och givetvis redan färdigt material. När detta skrivs så har man börjat ett nytt bygge som bland annat kommer
att få ett justerbart pedalställ som gör att längden på förarna kan variera mer i bilen.
Nu kör man inte banracing på vanligt vis som vi normala motornördar tänker oss på typ Mantorp och andra motoranläggningar.
Här kör man på en klurig konbana som sätts upp enligt regelverket och man kör på tid helt enkelt.
Teamen ska dessutom sköta detta som på riktig racing med service och personal runt i kring som mäter och justerar
allt efter behov för att så att säga sälja konceptet.
Dessa tjejer och killar som läser på KTH och andra universitet och högskolor är vår kommande framtid inom bil
och motorindustri bland annat. Det ska nämnas att även motorsporten berörs då studenter har varit involverade
som i STCC och då i Volvos Racingteam bland annat för att nämna något.
Vill du veta mer om utbildningen på KTH, då kan
du surfa inpå KTH:s hemsidan om projekten och utbildning här.
Vetenskap och Konst
Tankning och koll på olika temperaturer utförs noggrant av studenterna själva på KTHR4.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]