Midnattsspecialen, den 31 maj 2008
Arrangör: Skepptuna MK
Det var 40 års-jubileum för Skepptuna MK med sin tävling Midnattsspecialen.
Allt var upplagt för en kanontävling med fint väder, roliga sträckor och fränt startfält.
Men som med vinterns Svenska Rallyt kunde man konstatera även efter Skepptunas tävling att "det inte alltid blir som man tänkt sig".
Två tidiga krascher på SS1 resulterade i att bara halva startfältet hann med att köra SS2 på grund av för snålt tillsatt avlysningstid och sträckan ströks ur resultatlistan.
Sen blev det ännu en smäll på SS3 bland de första bilarna och till slut ströks även den sträckan.
Då återstod SS4 och SS5 där också SS5 utgick den på grund av att avlysningstiden gått ut. Hängde ni med?
Well, det gjorde till slut att endast tiderna från SS1 och SS4 kunde räknas samman och gjorde att de 95 bilar av 127 som kom i mål hade totaltid som en en genom snittslig sprinttävling.
Men nog om det tråkiga och det blev ju trots allt en tävling där det kördes om viktiga poäng i Rallymästerskapet samt DM för Uppland, Stockholm och Södermanland/Västmanland.
Totalvinnare blev SMK Lindes Magnus Henriksson som med sin Mitsubishi var nio sekunder före märkeskollegan Mats Thorszelius från SMK Uppsala.
Ytterligare fyra sekunder efter kom bästa hemmaförare, Daniel Lundberg även han med en Mitsubishi. Noterbart var att tia totalt och bästa B-4wd blev Sebastian Malm från MK Speed med sin Nissan Sunny.
I tvåhjulsdrivet var det Saab Turbo som gällde. Johan Eriksson från Ludvika MS slog Rasbos Lars Fältman med två sekunder på SS4, samma marginal blev det i resultatlistan mellan nian och elvan totalt i rallyt.
Tredje bästa tvåhjulsdrivna och tillika bästa B-2wd blev Tobias "Lilltobbe" Johansson från hemmaklubben med sin Ascona B.
Tider och resultat hittar ni på den här länken till Resultatdata.
Tvåa i A-2wd blir Lars Fältman från Rasbo MK och Tomas Åhman från SMK Uppsala som fick kliva upp på pallen efter en fin körning med Saaben.
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
Sladd med på rätt sida om dikeskanten, Patrik Larsson och Kristoffer Nordlund från SMK Nyköping som tar tolfte platsen.
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
Inte så mycket sladd och definitivt fel sida om dikeskanten, Conny Sjöström och Emma Olsson från MK Orion klarar upp det innan stenhällen.
Placeringen blir en 15 i klassen.
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
Och sen hördes det ett bromsskrik och en duns före svängen, vi såg en baklucka på en vit kadett innan det dunsade till igen och blev tyst.
Det var Krister Zotterman från Almunge MK som bara bor några hundra meter från svängen som hade alldeles för hög ingångsfart.
Rallyt var över för Krister och kartisen Håkan Örtby och med Kadetten ståendes mitt i svängen med triangel före tänkte vi att nu är det nog slut-sladdat här.
Istället begav vi oss till svängen efter och...
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
... här är tvåan Jennie-Lee Hermansson från KAK och Christoffer Bäck från SMK Hedemora som tar andra platsen i B-4wd och en 19 plats totalt.
De är 34 sekunder före...
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
... Steen Skodborg och Olle Björk från Borlänge MK som blir trea.
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
Per-Arne Eriksson och Mikael Ström från MK Rimo krigade om segern i klassen och det ser ju bra ut här.
Men något händer med bilen och de bryter tävlingen efter sträckan.
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]
Men vinner klassen med sex sekunders marginal gör Sebastian Malm från MK Speed med kartläsaren Ola Leufvenmark från Skepptuna MK.
De är också tia totalt i rallyt.
Foto: Henrik Hedström [Klicka här för att köpa bilden]