
Jocke Halvarsson/Annsofie Wikström Ljusdals MS som helgen före kysste sten i Siljasvängen hade fixat Opeln och här laddar man in på en tredje plats i C Gr E med sina två bästa åk.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]

Jan-Erik Liiten/Jari Liiten, SMK Hälsinge trivdes i blötan och fick till tre fina åk och givetvis vann han denna gång i C Gr E.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]

Jonas Edlund/Jenny Högström, Ilsbo MK gjorde allt för att försöka vinna igen. Men jordhögen här sinkade nog lite och paret rullade in på en andra plats i C Gr E denna gång.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]

Hans-Göran Eriksson, SMK Hälsinge som oftast sitter i högerstolen hos Sten-Erik Erikssons 4WD Nissan rattar denna gång själv i A-B Gr E med Tommy Andersson, SMK Hälsinge vid sin sida. Ensam i klassen så det var bara att ta sig i mål för vinst.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]

Oskar Nilsson/Monika Nilsson, Ilsbo MK är en ny förmåga i Nilssonska klanen i Ilsbo som nu börjar köra rally.
Så här i premiären så ville det sig inte bättre än att man fastnar snyggt på kort och film när man rattar i förtvivlan.
Oskar tar andra platsen i ungdomsrallyklassen. Inte nog med detta studsande så fastnar man även några meter längre
fram och får hjälp av publiken på plats för att komma loss.
Snacka om att samla erfarenheter på en gång!
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]

Robin Schelin/Stefan Schelin, SMK Söderhamn var i sitt esse denna helg och det var med tidspress han kom med till Junisprinten.
För dagen före var han i Västerås på lördagen där han körde Svealandscupen i rallycross på Malmabanan och vann. Snabbt hem och byta bil på släpet och kasta sig i bingen några timmar
för sömn och direkt upp hit till Ilsbo för vinst i ungdomsrallyklassen. Bra jobbat Robin.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]

Christer Nilsson, SMK Hälsinge och Ove Nordin, Ilsbo MK kom bara en gång innan Opel Mantan gjorde sig ro och slog rot i ett dike i början av andra åket och dagen flöt vidare på publikplats.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]
|