Midnattsolssrallyt Regularity, den 27-29 juni 2008
Arrangör: KAK
En av sommarens absoluta höjdpunkter för rally- och bilfantaster är Midnattsolsrallyt som återuppstått under 2000-talet.
Rallyt kördes första gången 1950 och fortsatte som sommartävling till och med 1964 och sedan sommaren 2006 far rallykaravanen återigen fram genom Sveriges grusvägar.
2008 års upplaga startade i Kristianstad på fredagsmorgonen och via Jönköping och Motala gick bilarna i mål i Karlstad på söndagseftermiddagen efter 18 specialsträckor som tilsammans mätte 14,8 mil.
Regularity innebär att de tävlande har en i förväg bestämd snittfart, 50 km/tim, att hålla sig till på varje sträcka.
Kommer man för tidigt till mål blir man bestraffad på samma sätt som om man kommer för sent.
En tiondels sekund för tidigt i mål ger en prick, och detsamma om man kommer en tiondel för sent.
Utefter banan är ett antal hemliga passerkontroller placerade, så det gäller att hålla rätt tempo hela sträckan.
Det är två klasser man tävlar i, bilar tillverkade före 1975 med tripp eller utan tripp.
I klassen utan tripp var det 20 bilar på startlinjen och Douglas Kennborn från Göteborgs Sportvagnsklubb kom runt med 678 prickar vilket gav honom segern före Lars Håkansson från MK Gutarna som drog på sig 1033 prickar.
Trea blev Bertil Trued från SMK Trollhättan med 1077 prickar.
I klassen med tripp hade 23 stycken ekipage chansen att pricka idealtiden än bättre, och i år blev det norskt i topp genom Kjell Gudim från KNA med 298 prickar.
Walter Olofsson från Skepptuna MK fick 343 medans trean Åsmund Kleve från NAF inte var långt efter med 369 prickar.
Jerzy och Wojciech Walentowicz grejar sträckan med 45 prickar vilket gör dem till 15 bil i klassen på sträckan.
Foto: Christer Moreau [Klicka här för att köpa bilden]
Kjell Nilsen och Tom Gulbrandsen håller ganska precis 50 blås med Porschen och deras ynka tre prickar gör dem till bäst av regularity-ekipagen på sträckan.
Foto: Christer Moreau [Klicka här för att köpa bilden]
Femman Reinhard Blombach och Helmut Putsch har ju så fin puts på deras Volvo PV 544 1962 att..
Foto: Christer Moreau [Klicka här för att köpa bilden]
... de får komma med på två bilder när de kör sträckan med med sju prickar och de låg tvåa i klassen före ...
Foto: Christer Moreau [Klicka här för att köpa bilden]
... Walter Olofsson och Hans Sylvan som kör sträckan med nio prickar och de kommer inte ikapp...
Foto: Christer Moreau [Klicka här för att köpa bilden]
... Kjell Gudim och Tom A. Granli som tog över ledningen på sträcka sex och sen ledde hela vägen i mål med sin VW 1303 S från 1973.
De kör ihop 298 prickar jämfört med....
Foto: Gustaf Svederus [Klicka här för att köpa bilden]
... 343 prickar för Walter Olofsson och Hans Sylvan som blir tvåa. Men båda ekipagen är anmälda till 2009 års upplaga och det är upplagt för en ny duell.
Foto: Gustaf Svederus [Klicka här för att köpa bilden]