Xtreme Rallycross-SM, 27 september 2008
Arrangör: Strängnäs AMS
Strängnäs AMS avslutade årets Rallycross-SM med finaltävlingen i Xtreme-Rallycross på Strängnäs Motorstadion.
Det bjöds på härliga och tuffa kvalheat och finaler för Division 1, Supernationella och i JSM klassen.
Tyvärr fick vi ingen publiksiffra, men arrangören hade hoppats på 7-8000 inför tävlingen som skulle komma
att titta på de 47 startande i de tre olika klasserna.
Vädret var lite småkyligt som det är på hösten, men man klarade sig fint med att det bara var
molnigt med en tilltagande blåst inför slutomgångarna.
I Division 1 med sina 13 bilar till start blev det Andreas Eriksson från MK Speed i sin
Ford Fiesta som tog hem segern före Michael Jernberg från Skene MS i en Skoda Fabia WRC.
På tredje platsen styrde finlands Marcus Grönholm in övertygande med en Ford Fiesta.
För Michael Jernberg, Skene MS räckte det med att komma på en andra plats för att säkra årets SM-medalj.
Super Nationella klassen var den största med 23 bilar på startlinjen.
Här segrade Thomas Öhman från Älvsbyns MS i en BMW före Kristoffer Andersson tävlandes för Dalby MK i en Volvo S40.
Trea blev Michael Thiman från MSK Kvarnvingarna i en Volvo S40.
För Jimmy Holmqvist från Gestrike RT i en Volvo S40 räckte det med en fjärdeplats för att bli svensk mästare i Supernationella.
I JSM var det nio bilar med och det räckte redan innan start att Mattias Ledin från MK Kopparberg startade
sin Citroên Saxo VTS i kvalheaten för att han skulle vara klar JSM-vinnare. Tur var väl det,
för i finalen blev han ståendes kvar på startlinjen. Här var det Santosh Berggren från Falköpings MK
som satte högsta fart från start och tog hem vinsten i Strängnäs och säkrade andra platsen i JSM.
Tvåa kom Mathias Jansson från Rasbo MK med sin Citroên Saxo VTS och tredjeplatsen
tog Dennis V. Larsen från FSAS Danmark hand om med en Peugeot 106.
Fyra blev Petra Nordquist från MK Kopparberg med sin Honda Civic VTI och säkrade bronset i JSM.
Vi börjar lite lätt nostalgiskt i depån där denna eminenta produkt från upplevelseindustrin stod uppställd för den nyfikna publiken. Det var en exakt replika på 1959års modell av en SAAB 93 B. Den hade en tre cyl. 2 -takts motor på 90 hk vid 6700 rpm. Vikt 723 kg och en toppfart på 180 km/h.
Mer om bilen på projektets hemsida. Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]
Snabbt över på djursidan och det här var Puffy - Vampyrdräparen som hade sedvanlig funktionärsväst på sig inför vaktandet av den stora publiken.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]
Ute på uppvärmningen så passade jag på att fota alla vid hoppet och här var det Stig-Olov Walfridsson, MK Ratten som fastnade uppe i luften med sin Renault Clio Sport.
Stecka kom att bjuda mig på en åktur på två varv sedan på gamla slingan av banan i uppehållet innan kvalheaten började.
Ja åkturen den vann jag på ett lotteri som Motorsport i Värmland arrangerade i våras och nu på Strängnäs Motorstadion så var det dags att spännas fast i högerstolen för en upplevelsefylld och minnevärd åktur.
Stort tack till Maria på MIV och Stig-Olov "Stecka" Walfridsson.
Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]
Det värsta som hände i kvalheaten var att Stefan Martinsson tävlandes för Orust MS kom att volta över amcor-räcket med sin Volvo S40 och nästan träffade ett par fotografer på andra sidan. Stefan laddade hårt i innern före och det gjorde att bilen gick
upp på två hjul och en rullning var ett faktum. Se film om händelsen här. Foto: Osmo Savikko [Klicka här för att köpa bilden]