Peter Hedström om segern i Midvintersprinten

    Annons:

    Det blev urladdning utan dess like, när Peter Hedström fullkomligt utklassade motståndet på Sångens Motorstadion i Hällefors under lördagen. Tempot från förra helgens Finnskogsvalsen var nyckeln till utklassningssegern.

    Peter Hedström tillsammans med codriver Patrik Westerberg, kom till Hällefors och tävlingen Midvintersprinten med tolv mils inkörning i deras Mitsubishi Lancer Evo X, något som skulle visa sig utslagsgivande.
    – Jag fick till fint tempo och många träningsmil förra helgen i Finnskogsvalsen. Nu kunde jag ladda för fullt från första metern, säger Peter Hedström.

    Midvintersprinten kördes på spolad is-sträcka på drygt två kilometer med blandat skogsväg och folkracebana. Sträckan kördes tre gånger med sammanslagen sluttid. Peter visade direkt i första körningen var skåpet skulle stå. Fem sekunders ledning utökades sedan till drygt det dubbla i andra. Segermarginalen skrevs efter tredje åket till över femton sekunder, en fullständig utklassning i sprintsammanhang.

    Peter Hedström om segern i Midvintersprinten
    – Ändå bjöd jag publiken på lite show i tredje och lade några sekunder på yviga sladdar runt folkracebanan, säger Peter Hedström.

    Annons:

    Detta var ytterligare ett led i uppladdningen för ännu en EM-säsong i rallycross för Peter Hedström. Näst på agendan kommer att skjutsa sponsorer i samband med Svenska Rallyt i Mitsubishin, men Peter laddar också för ytterligare rallyträning.
    – Vi kör nog Dan Anderssons Minne i Fredriksberg helgen efter Rally Sweden, som uppvärmning inför vår rallyfinal uppe i Lima med LBC-ruschen, avslutar Peter.

    Efter att sett flera rallyförare gått över till rallycrossen är det nu extra roligt att se en meriterad rallycrossförare vara med och sätta fina tider och resultat i rallyskogen. Vi ser fram emot fler starter av Peter och teamet.

    Christer Dahlman, Malungs MK, delade för övrigt bil med Peter Hedström i tävlingen och slutade efter en jämn och fin körning på sjunde plats i klassen, dock endast tre sekunder från tredje plats.

    Annons: