Tom Kristensson kommer till Linköping och SM-deltävlingen East Sweden Rally för att fortsätta hålla spänning i guldkampen.
SMK Hörbys Tom Kristensson och Andreas Johansson från Eskilstuna MK startar i huvudklassen Internationella 4 WD i East Sweden Rally, som är deltävling fyra av fem i Rally-SM. De kommer till start i en Skoda Fabia RS från tjeckiska Keane Motorsport och anmälda av skånska Team SKÅAB.
Starten sker på fredag kväll med en superspecial utanför Saab Arena i Linköping, denna körs två gånger och på asfaltunderlag. Under lördagen drar man norrut från Linköping med bl.a. sträckor på beryktade Prästomta skjutfält. Totalt avgörs tävlingen över 11 specialsträckor på totalt drygt 10 mil, där övriga utom fredagens är på grusunderlag.
Alla som är i topp i poängtabellen för Internationella 4wd är anmälda, där ledaren Patrik Flodin har ett försprång på 15 poäng till Tom på en andraplats
Det kommer att bli en tuff fight på de östgötska vägarna om totalsegern mellan flera av toppekipagen i klassen, där ändå Patrik Flodin får gälla som favorit, men Tom pressade honom hårt i förra SM-tävlingen i Tierp och även i genrepet i Hässleholm.
– Jag ser verkligen fram emot tävlingen, sträckorna är alltid väldigt fina och utmanande och fighten jag har framför mig är väldigt inspirerande. Jag ska göra allt jag kan för att komma såväl förberedd som möjligt, det blir tufft men samtidigt otroligt kul, säger Tom inför tävlingen.
– Förhoppningsvis lever kampen om den ädlaste medaljen fram till sista deltävlingen,
Västrallyt i Trollhättan den 20-21 september, även om Patrik i nuläget har ett poängmässigt
försprång, avslutar Tom.












