Mats Jonsson laddar om i Rally-SM med en ny bil

    Annons:

    Rallykungen från Edsvalla, Mats Jonsson med sina 18 SM-guld, laddar om med ny bil och ny satsning mot det 20:e SM-guldet. De senaste åren har Escorten inte räckt till mot de nyare WRC-bilarna i mästerskapet, något som Mats ska råda bot på med 2016 års vinnarbil.

    ”If you can’t beat them buy them…” sägs det ju, och det är var rallylegenden Mats Jonsson precis gjort. Med 18 SM-guld på hyllan har den gamla Escorten de senaste säsongerna inte räckt till mot de nyare WRC- och R5-bilarna. Och många var vi som var nyfikna på vad TBA i anmälningslistan till SM-premiären i Söderhamn skulle bli.

    Nu vet vi!

    Den blivande 60-åringen, jepp legenden fyller 60 år den 28 november i år, har gått och köpt sig vinnarbilen som PG Anderssons tog hem SM-guldet med i fjol. Den Skoda Fabia WRC som PG tog hem fem av sex deltävlingar av i fjol.

    Annons:

    PG Andersson i trubbel på SS1 i Rally Uppsala

    I den sjätte deltävlingen gick det dock åt skogen redan på SS1 i Rally Uppsala för PG Andersson. Men ungdomar kan vara lite heta och Mats, som tog sitt första SM-guld 1983, hetsar inte upp sig av en SM-final.

    Nu är ju dock Fabian ingen ny bil den heller, tiden går och 2003 är faktiskt 14 år sedan. Men Mats brukar ha ordning på bitarna och kommer inte att lämna något åt slumpen inför premiären av Rally-SM.

    – Nu har jag knappt hunnit sitta i bilen, så det finns mycket att lära och inte blir det
    lätt, säger Mats för att försöka tona ner förväntningarna.

    På lördag vet vi hur snabbt Mats kan köra en Skoda och på söndag vet vi om det 19:e SM-guldet bärgats. Om inte så kommer det att bli kul att följa Mats satsning då han har många många många fans och supportrar ute i vårt avlånga Rallysverige.

    Mats JonssonBil: Skoda Fabia WRC
    Årsmodell: 2003
    Motor: 1998 CC
    Effekt: ca 300 hk
    Transmission: Xtrac 6 växlad, Aktiv fram och mellandiff
    Fjädring: Reiger
    Däck: Pirelli
    Vikt: 1308 Kg
    Sedan återstår ytterligare fem deltävlingar, med final i september i Linköping.
    Att Jonsson är bland de femton bästa i den fyrhjulsdrivna klassen på lördagen är
    givet, och då kan han redan dagen efter stå som guldmedaljör i betydligt kortare
    SM-Sprint vinter.

    Annons: