Vinnarna av Rally-FM 2013 för Nedre Norra BF

2013 års säsong börjar ta slut och olika mästerskap och cuper summeras och vinnare koras. Årets upplaga av Förbundsmästerskapet för Nedre Norra BF bestod av åtta deltävlingar med start i Hälsingland den 19 januari och målgång i Sigtuna den 19 oktober. Här presenteras vinnarna.

 

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

 

 

Åtta deltävlingar totalt genomfördes och här är sluttabellerna i de olika klasserna. Med reservation för eventuella fel.

 

 

 

Steen Skodborg

Klass 1, 4wd

1 Steen Skodborg     Borlänge MK      Mitsubishi   8  8  7  6 10  6  7 12   58

2 Anders Wänn        Borlänge MK      Mitsubishi   –  6  8  8 12  5  6  B   45

3 Markus Hällbo      Säters MK        Mitsubishi  12  B  B 12  B  –  8  B   32

4 Niklas Hägg        SMK Hälsinge     Toyota      10  – 12  –  B  – 10  –   32

5 Robin Friberg      Ludvika MS       Mitsubishi   –  –  –  –  –  – 12  –   12

6 Martin Berglund    SMK Gävle        Mitsubishi   – 12  –  –  –  –  –  –   12

7 Tommy Vestlund     Borlänge MK      Mitsubishi   –  –  – 10  –  –  –  –   10

8 Per-Arne Ljung     Hofors MS        Mitsubishi   –  – 10  –  –  –  –  –   10

9 Thomas Thunström   Ludvika MS       Subaru       – 10  –  –  –  –  –  –   10

10 Conny Nyström      SMK Söderhamn    Mitsubishi   –  –  –  7  –  –  –  –    7

11 Erik Johansson     SMK Hedemora     Audi         –  7  –  –  –  –  –  –    7

12 Brian Falk         Grangärde RRC    Mitsubishi   –  5  –  –  –  –  –  –    5

Mattias Nyström    Ludvika MS       Subaru       –  B  –  –  –  –  –  –    0

Benny Persson      Ljusdals MS      Mitsubishi   B  –  –  –  –  –  –  –    0

 

  Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

Klass 2, 2wd

1 Pär Swedh          SMK Hälsinge     Volvo        3  2 10  5 12 12 10 10   62

2 Tobias Söderqvist  AMF Årsunda      Toyota      12  – 12  –  –  – 12 12   48

3 Peo Berglund       Sandvikens MK    Golf         –  –  7  –  B  8  8  7   30

4 Evelina Olofsson   Hofors MS        Opel         5  5  B  1  8  6  2  B   27

5 Daniel Ullbors     Mora MK          Opel         – 10  B  0  –  7  –  6   23

6 Anton Alkberg      Sandvikens MK    Ford         7  8  8  B  B  –  –  –   23

7 Tomas Bergman      SMK Hälsinge     Golf         B  –  5  7  –  –  –  8   20

8 Andreas Larsson    Ludvika MS       Opel         –  3  1  –  7  5  0  4   20

9 Kent Östlund       Hedesunda MK     Volvo        –  –  3  3 10  –  3  –   19

10 Mattias Kylander   Ludvika MS       Volvo        –  –  –  –  – 10  6  –   16

11 Stefan Hedström    SMK Hälsinge     Citroen      8  –  2  –  –  –  –  5   15

12 Oskar Sundell      Järbo MK         Volvo        –  –  6  –  –  –  7  –   13

13 Andreas Levin      Lima MS          Peugeot      –  B  – 12  –  –  –  –   12

14 Fredrik Andersson  Fredriksbergs MK Renault      – 12  –  –  –  –  –  –   12

15 Johan Eriksson     Ludvika MS       Opel         –  –  – 10  –  –  –  –   10

16 Mattias Hägg       SMK Hälsinge     Toyota      10  –  –  –  –  –  –  –   10

17 Tobias Persson     Ludvika MS       Opel         –  4  –  –  –  4  0  –    8

18 Erik Lindroth      Mora MK          Seat         –  B  –  8  –  –  –  –    8

19 Daniel Edman       Sandvikens MK    Volvo        –  7  B  –  –  –  –  –    7

20 Christian Gustavss Ludvika MS       Golf         –  B  –  6  –  –  –  –    6

21 Lasse Fältman      Ludvika MS       Saab         –  6  –  –  –  –  –  –    6

22 Mats Zetterman     Ljusdals MS      Ford         6  –  B  B  –  –  –  –    6

24 Daniel Röjsel      SMK Dala-Falun   Opel         –  –  –  –  –  –  5  –    5

25 Fredrik Borg       SMK Hälsinge     Opel         –  –  –  –  –  –  4  B    4

26 Martin Lindh       Hedesunda MK     Volvo        –  –  B  4  –  –  –  –    4

27 Stefan Åhlund      Järbo MK         Golf         B  –  4  –  –  –  –  –    4

28 Håkan Björkman     Sandvikens MK    Opel         4  B  –  –  –  –  –  –    4

29 Björn Engström     Borlänge MK      Volvo        –  –  –  2  –  –  –  –    2

30 Jan-Åke Hamréus    Hofors MS        Vauxhall     –  –  –  –  –  –  1  –    1

31 Anders Gauffin     Säters MK        Ford         –  1  B  –  –  –  –  –    1

Markus Nyberg      Säters MK        Volvo        –  –  –  –  –  –  0  –    0

Leif Johansson     Hofors MS        Opel         –  –  –  –  –  –  0  –    0

Robert Johansson   Hofors MS        Volvo        –  –  –  –  –  –  0  –    0

Niclas Johansson   Hofors MS        Opel         –  –  –  –  –  –  0  –    0

Mats Bäck          SMK Hedemora     Opel         –  –  –  –  –  B  –  –    0

Anders Ståhl       Järbo MK         Ford         –  –  0  –  –  –  –  –    0

Kim Nilsson        Skutskärs MS     Golf         B  0  B  B  –  –  –  –    0

Patrik Flodin      Ilsbo MK         Opel         B  –  –  –  –  –  –  –    0

Per Fagerström     SMK Hälsinge     Volvo        B  –  –  –  –  –  –  –    0

Anders Hedström    SMK Hälsinge     Citroen      B  –  –  –  –  –  –  –    0

Jörgen Johanson    Fredriksbergs MK Opel         B  –  B  0  –  –  0  –    0

Joakim Ryen        Lima MS          Volvo        –  B  –  B  –  –  –  –    0

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

Klass 3, Volvo Original/Grupp N 0-1400

1 Magnus Olsson      Järbo MK         Volvo       12  B 12 12 12 12 12  –   72

2 Marcus Johansson   Fredriksbergs MK Volvo       10 10 10  7 10  8 10  –   65

3 Jon Johansson      Idkerberget MK   Volvo        – 12  8  6  –  –  –  –   26

4 Johan Wikström     Skutskärs MS     Volvo        –  –  –  –  7  –  7  6   20

5 Robin Hellström    Järbo MK         Volvo        –  8  4  –  B  –  8  –   20

6 Eddie Lundqvist    Sandvikens MK    Volvo        –  –  5  –  8  7  –  –   20

7 Stefan Lindberg    Idkerberget MK   Volvo        –  7  –  8  –  –  –  –   15

8 Martin Lindberg    Skutskärs MS     Volvo        8  –  6  –  –  –  –  –   14

9 Jens Sjöström      Malungs MK       Volvo        –  –  –  –  – 10  –  –   10

10 Emil Bergkvist     Hofors MS        Volvo        –  –  – 10  B  –  –  –   10

11 Fredrik Borg       SMK Hälsinge     Volvo        –  –  7  –  –  –  –  –    7

12 Erik Wigren        Järbo MK         Volvo        –  –  3  –  –  –  –  –    3

Anders Hållén      SMK Söderhamn    Volvo        B  –  B  –  –  –  –  –    0

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

Klass 4, Grupp E

1 Martin Eliasson    Skutskärs MS     Volvo       10 12 12 12 12  –  B  –   58

2 Anders Wimark      Boll MK/SMK Söde Opel         8  –  –  –  –  – 12 12   32

3 Andreas Bohlin     Sandvikens MK    Golf         –  – 10  – 10  –  8  –   28

4 Thomas Åsberg      Gestrike RT      Opel         3  6  8  –  –  –  6  –   23

5 Jocke Halvarsson   Ljusdals MS      Opel         B  –  –  –  –  – 10 10   20

6 Johannes Joons     Skutskärs MS     Golf         –  –  –  –  8  –  –  8   16

7 Johan Gustavsson   Ludvika MS       Golf         6  8  –  –  –  –  –  –   14

8 Mattias Engvall    Skutskärs MS     Golf        12  –  –  –  –  –  –  –   12

9 Erik Brodin        Skut MS/Sand MK  Opel         5  –  –  –  –  6  B  –   11

10 Niklas Albinsson   Fredriksbergs MK Golf         7  4  –  –  –  –  –  –   11

11 Ove Lindblom       Grangärde RRC    Volvo        –  –  – 10  –  –  –  –   10

12 Robert Nyström     Ludvika MS       Opel         – 10  –  –  –  –  –  –   10

13 Johan Engberg      SMK Gävle        Golf         4  –  –  –  –  –  4  –    8

14 Johan Larsson      Fredriksbergs MK Saab         –  –  –  8  –  B  –  –    8

15 Staffan Andersson  Sandvikens MK    Golf         –  –  –  –  –  –  7  –    7

16 Jörgen Joons       Skutskärs MS     Golf         0  –  –  –  7  –  –  –    7

17 Henrik Svensson    Skutskärs MS     Golf         B  –  7  –  –  –  –  –    7

18 Roger Andersson    Ludvika MS       Honda        –  7  –  –  –  –  –  –    7

19 Robin Wallberg     Skutskärs MS     Golf         –  –  –  –  6  –  –  –    6

20 Pontus Dahlund     AMF Årsunda      Saab         –  –  –  –  –  –  5  –    5

21 Linus Lundberg     Sunnansjö MK     Polo         –  5  –  –  –  –  –  –    5

22 Roger Öberg        Hofors MS        Golf         –  –  –  –  –  –  3  –    3

23 Erika Söderman     Mora MK          Opel         2  –  B  B  –  –  B  –    2

24 Jonas Edlund       Ilsbo MK         Opel         1  –  –  –  –  –  –  –    1

Anders Bohjort     Sandvikens MK    Opel         0  –  –  –  –  –  –  –    0

Fredrik Basth      SMK Hälsinge     Golf         0  –  –  –  –  –  –  –    0

Jan-Erik Eriksson  Ludvika MS       Saab         B  –  –  –  –  –  –  –    0

Nils Flygare       SMK Hedemora     Golf         B  –  –  –  –  –  –  –    0

Conny Palm         Ilsbo MK         Volvo        B  –  –  –  –  –  –  –    0

Jari Liiten        SMK Hälsinge     Ford         B  –  –  –  –  –  –  –    0

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

Klass 5, Junior

1 Evelina Olofsson   Hofors MS        Opel        10 10  B 10 12 10  7  B   59

2 Anton Alkberg      Sandvikens MK    Ford        12 12 12  B  B  –  –  –   36

3 Tobias Persson     Ludvika MS       Opel         –  8  –  –  –  8  5 10   31

4 Eddie Lundqvist    Sandvikens MK    Volvo        –  –  8  – 10 12  –  –   30

5 Anders Wimark      Boll MK/SMK Söde Opel         6  –  –  –  –  –  4 12   22

6 Robin Hellström    Järbo MK         Volvo        –  7  7  –  B  –  6  –   20

7 Fredrik Borg       SMK Hälsinge     Volvo/Opel   –  – 10  –  –  –  8  B   18

8 Andreas Bohlin     Sandvikens MK    Golf         –  –  5  –  8  –  3  –   16

9 Johannes Joons     Skutskärs MS     Golf         –  –  –  –  7  –  –  8   15

10 Robin Friberg      Ludvika MS       Mitsubishi   –  –  –  –  –  – 12  –   12

11 Andreas Levin      Lima MS          Peugeot      –  –  – 12  –  –  –  –   12

12 Daniel Röjsel      SMK Dala-Falun   Opel         –  –  –  –  –  – 10  –   10

13 Johan Gustavsson   Ludvika MS       Golf         5  5  –  –  –  –  –  –   10

14 Johan Larsson      Fredriksbergs MK Saab         –  –  –  8  –  B  –  –    8

15 Mattias Engvall    Skutskärs MS     Golf         8  –  –  –  –  –  –  –    8

16 Emil Bergkvist     Hofors MS        Volvo        –  –  –  7  B  –  –  –    7

17 Håkan Björkman     Sandvikens MK    Opel         7  B  –  –  –  –  –  –    7

18 Robin Wallberg     Skutskärs MS     Golf         –  –  –  –  6  –  –  –    6

19 Erik Wigren        Järbo MK         Volvo        –  –  6  –  –  –  –  –    6

20 Erik Brodin        Skutskärs MS     Opel         4  –  –  –  –  –  B  –    4

21 Erika Söderman     Mora MK          Opel         3  –  B  B  –  –  B  –    3

22 Staffan Andersson  Sandvikens MK    Golf         –  –  –  –  –  –  2  –    2

23 Pontus Dahlund     AMF Årsunda      Saab         –  –  –  –  –  –  1  –    1

Joakim Ryen        Lima MS          Volvo        –  B  –  B  –  –  –  –    0

Jari Liiten        SMK Hälsinge     Ford         0  –  –  –  –  –  –  –    0

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

Lag

1 Sandvikens MK                                    8  8 10  – 10 12 10  –   48

2 SMK Hälsinge                                    10  – 12  –  –  –  8 12   42

3 Skutskärs MS                                    12  –  8  – 12  –  –  –   32

4 Ludvika MS                                       – 12  –  –  – 10  7  –   29

5 Fredriksbergs MK                                 7 10  – 10  –  –  –  –   27

6 Järbo MK                                         –  –  7  –  –  – 12  –   19

7 Borlänge MK                                      –  –  – 12  –  –  –  –   12

8 Mora MK                                          –  –  – 7½  –  –  –  –   7½

Hedesunda MK                                     –  –  – 7½  –  –  –  –   7½

10 Hofors MS                                        –  –  –  –  –  –  6  –    6

11 Ilsbo MK                                         6  –  –  –  –  –  –  –    6

12 Ljusdals MS                                      5  –  –  –  –  –  –  –    5

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

Ungdomscupen

1 Linus Granlund     Järbo MK         Volvo        –  – 10 10  –  –  8 12   40

2 Alexander Westlund Gestrike RT      Volvo        –  –  5  8  –  – 12  –   25

3 Ida Granegärd      SMK Hedemora     Ford        10  B  8  7  –  –  –  –   25

4 Daniel Röjsel      SMK Dala-Falun   Golf         –  B 12 12  –  –  –  –   24

5 Lina Björklund     Rättvik RK       Volvo        –  –  4  6  –  – 10  –   20

6 Emelie Mattsson    Sandvikens MK    Golf         B  –  5  –  –  –  7  –   12

7 Simon Englund      Bollnäs MK       Golf        12  –  –  –  –  –  –  –   12

8 Robert Svensson    SMK Söderhamn    Golf         8  –  –  –  –  –  –  –    8

9 Henrik Palm        Ilsbo MK         Saab/Volvo   B  –  7  –  –  –  –  –    7

10 Petter Palmqvist   SMK Gävle        Polo         –  –  6  –  –  –  –  –    6

Maja Larsson       Järbo MK         Volvo        –  –  B  –  –  –  –  –    0

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

B-förarcupen
 1 Evelina Olofsson   Hofors MS        Opel         7  5  B 10 12 10 10  B   54
 2 Daniel Ullbors     Mora MK          Opel         – 12  B  7  – 12  – 12   43
 3 Stefan Hedström    SMK Hälsinge     Citroen     12  – 10  –  –  –  – 10   32
 4 Anton Alkberg      Sandvikens MK    Ford        10 10 12  B  B  –  –  –   32
 5 Fredrik Borg       SMK Hälsinge     Volvo        –  –  7  –  –  – 12  B   19
 6 Anders Wimark      Boll MK/SMK Söde Opel         5  –  –  –  –  –  5  8   18
 7 Jon Johansson      Idkerberget MK   Volvo        –  4  8  6  –  –  –  –   18
 8 Björn Engström     Borlänge MK      Volvo        –  –  – 12  –  –  –  –   12
 9 Jocke Halvarsson   Ljusdals MS      Opel         B  –  –  –  –  –  4  7   11
10 Erik Brodin        Skut MS/Sand MK  Opel         3  –  –  –  –  8  0  –   11
11 Jan-Åke Hamréus    Hofors MS        Vauxhall     –  –  –  –  –  –  8  –    8
12 Ove Lindblom       Grangärde RRC    Volvo        –  –  –  8  –  –  –  –    8
13 Daniel Edman       Sandvikens MK    Volvo        –  8  B  –  –  –  –  –    8
14 Mats Zetterman     Ljusdals MS      Ford         8  –  B  B  –  –  –  –    8
15 Markus Nyberg      Säters MK        Volvo        –  –  –  –  –  –  7  –    7
16 Lasse Fältman      Ludvika MS       Saab         –  7  –  –  –  –  –  –    7
17 Leif Johansson     Hofors MS        Opel         –  –  –  –  –  –  6  –    6
18 Anders Ståhl       Järbo MK         Ford         –  –  6  –  –  –  –  –    6
19 Brian Falk         Grangärde RRC    Mitsubishi   –  6  –  –  –  –  –  –    6
20 Niklas Albinsson   Fredriksbergs MK Golf         4  2  –  –  –  –  –  –    6
21 Mattias Engvall    Skutskärs MS     Golf         6  –  –  –  –  –  –  –    6
22 Johan Engberg      SMK Gävle        Golf         2  –  –  –  –  –  2  –    4
23 Robert Johansson   Hofors MS        Volvo        –  –  –  –  –  –  3  –    3
24 Robert Nyström     Ludvika MS       Opel         –  3  –  –  –  –  –  –    3
25 Jonas Edlund       Ilsbo MK         Opel         1  –  –  –  –  –  –  –    1
   Mattias Nyström    Ludvika MS       Subaru       –  B  –  –  –  –  –  –    0
   Anders Hedström    SMK Hälsinge     Citroen      B  –  –  –  –  –  –  –    0

 

Nedre Norra BF Förbundsmästerskapet 2013

 

C-förarcupen

1 Andreas Larsson    Ludvika MS       Opel         – 10 12  – 10  8  7 12   59

2 Eddie Lundqvist    Sandvikens MK    Volvo        –  – 10  – 12 10  –  –   32

3 Tobias Persson     Ludvika MS       Opel         – 12  –  –  –  7  6  –   25

4 Robin Hellström    Järbo MK         Volvo        –  7  8  –  B  –  8  –   23

5 Jörgen Johansson   Fredriksbergs MK Opel         B  –  B 12  –  – 10  –   22

6 Thomas Åsberg      Gestrike RT      Opel        10  4  5  –  –  –  1  –   20

7 Andreas Bohlin     Sandvikens MK    Golf         –  –  6  –  8  –  4  –   18

8 Johan Gustavsson   Ludvika MS       Golf        12  6  –  –  –  –  –  –   18

9 Johannes Joons     Skutskärs MS     Golf         –  –  –  –  7  –  – 10   17

10 Jörgen Joons       Skutskärs MS     Golf         7  –  –  –  6  –  –  –   13

11 Daniel Röjsel      SMK Dala-Falun   Opel         –  –  –  –  –  – 12  –   12

12 Jens Sjöström      Malungs MK       Volvo        –  –  –  –  – 12  –  –   12

12 Johan Vikström     Skutskärs MS     Volvo        –  –  –  –  –  –  3  8   11

14 Stefan Lindberg    Idkerberget MK   Volvo        –  3  –  8  –  –  –  –   11

15 Johan Larsson      Fredriksbergs MK Saab         –  –  – 10  –  B  –  –   10

16 Anders Gauffin     Säters MK        Ford         –  8  B  –  –  –  –  –    8

17 Erika Söderman     Mora MK          Opel         8  –  B  B  –  –  B  –    8

18 Erik Wigren        Järbo MK         Volvo        –  –  7  –  –  –  –  –    7

19 Anders Bohjort     Sandvikens MK    Opel         6  –  –  –  –  –  –  –    6

20 Niclas Johansson   Hofors MS        Opel         –  –  –  –  –  –  5  –    5

21 Robin Wallberg     Skutskärs MS     Golf         –  –  –  –  5  –  –  –    5

22 Roger Andersson    Ludvika MS       Honda        –  5  –  –  –  –  –  –    5

23 Fredrik Basth      SMK Hälsinge     Golf         5  –  –  –  –  –  –  –    5

24 Henrik Svensson    Skutskärs MS     Golf         B  –  4  –  –  –  –  –    4

26 Staffan Andersson  Sandvikens MK    Golf         –  –  –  –  –  –  2  –    2

22 Linus Lundberg     Sunnansjö MK     Polo         –  2  –  –  –  –  –  –    2

Joakim Ryen        Lima MS          Volvo        –  B  –  B  –  –  –  –    0

Roger Öberg        Hofors MS        Golf         –  –  –  –  –  –  0  –    0

Pontus Dahlund     AMF Årsunda      Saab         –  –  –  –  –  –  0  –    0

Martin Åberg       Hofors MS        Golf         –  –  –  –  –  –  0  –    0

Jari Liiten        SMK Hälsinge     Ford         B  –  –  –  –  –  –  –    0

Anders Hållén      SMK Söderhamn    Volvo        B  –  B  –  –  –  –  –    0