Jourdan Serderidis inför Rally Sweden 2025

    Annons:

    Läs vad Fordföraren Jourdan Serderidis tänker inför årets Rally Sweden som startar nu på torsdag den 14 februari.

    Rally1-fältets äldste, ja kanske hela rallyts äldste förare, Jourdan Serderidis med sin a61 år kommer till start i årets Rally Sweden i en Ford Puma Rally1 tillsammans med M-Sport.

    Efter en genomkörare i Arctic Lapland Rally tidigare i vinter, där han och co-drivern Frédéric Miclotte tog sig i mål, väntar nu ett nytt vinteräventyr.

    2014 var Jourdan i Värmland och körde, tills han bröt med motorproblem, en Ford Fiesta R5. Faktum är att han laddade upp inför med att köra Härjedalsbrickan där den grekiske föraren blev trea i klassen och elva totalt.

    #9 Jourdan Serderidis, M-Sport
    – Rally Sweden är vårt första framträdande i WRC 2025 och vi ser fram emot att köra på snö igen! Även om Sverige inte är där vi har mest erfarenhet, tror vi att detta evenemang borde hjälpa oss att ta oss an högre mål i Kenya i mars. Jag kan inte vänta med att få vara tillbaka i Puman tillsammans med våra teamkamrater i Umeå.

    Annons:

    Läs också
    Resultatlänk, tidsplan, nyheter och tv-tider för Rally Sweden 2025 hittar du här.

    Annons: