Kalender för 7-klubbars rallyserie 2025

    Annons:

    Fem datum och tävlingar är spikade för 2025 års upplaga av 7-klubbars som har sin premiär den 3 maj i Eskilstuna.

    Rallycupen 7-klubbars startades redan 1955 och då bestod den av OTA- och OTB-tävlingar. Nu, 70 år senare, fortsätter förare skotta grus i skogarna främst i Södermanland och Västmanland.

    2025 års upplaga har fått fem deltävlingar inlagda i kalendern där Eskilstuna MKs tävling Värmesprinten är först ut den 3 maj. Redan en vecka efter samlas teamen i Morgongåva utanför Sala den 10 maj för den andra deltävlingen, Morgongåvasvängen.

    I skolavslutningstider så är det dags för den tredje deltävlingen då Kolsva MS bjuder in till Guttstasnurren den 14 juni.

    Annons:

    Sommarmånaden Augustis allra sista dag, lördagen den 31, arrangerar MSK Hammaren  sin tävling Bruksvängen.

    Femte och sista deltävlingen i kalendern är Lövdansen på SMK Nyköpings härliga vägar i höstskrud och färglada löv den 18 oktober.

    Tävlingskalender 2025 – 7-klubbars*
    3 maj, Värmesprinten, Eskilstuna MK
    10 maj, Morgongåvasvängen, SMK Sala
    14 juni, Guttstasnurren, Kolsva MS
    31 augusti, Brukssvängen, MSK Hammaren
    18 oktober, Lövdansen, SMK Nyköping
    * eventuellt kan det tillkomma tävlingar

    Länkar till Inbjudan och Anmälningslistor lägger vi upp i Tävlingskalendern.

    Annons: