Dakar 2023 SS14 – sammandrag och highlights

    Annons:

    Sista dagen av 2023 års Dakar, nu skulle det avgöras i flera klasser över de sista 136 kilometer specialsträcka.

    Det som startade med en prolog på nyårsafton och den första specialsträckan som kördes på nyårsdagen är nu i mål. 2023 års upplaga av Dakar med över två veckor i den tuffaste upplagan på länge av det mytomspunna rallyt över sand, sten och lera.

    Nasser Al-Attiyah tog bakom ratten på sin Toyota Hilux sin femte seger i Dakar. Imponerande. Andraplatsen gick till Loeb som vände motgångar till framgångar med nio sträcksegrar och sin tredje andraplats i rallyt.

    Mattias Ekström och Emil Bergkvist tog ännu en pallplats på en sträcka efter att blivit tvåa på söndagens SS14. 14 blev också deras totalplacering bland bilarna. Nu hoppas vi att de får revansch och sträcksegrarar 2024.

    Annons:

    För Annie Seel och hennes förare Annett Fischer tog rallyt tyvärr slut efter den tolfte specialsträckan. De hade haft det lite motigt på slutet på rallyt men det fanns också dagar då de var runt topp-15 totalt i klassen.

    Resultat från Dakar hittar ni här.

    Annons: