Micke Mek-sprinten på lördag startar Öppna östra sprintcupen

    Annons:

    På lördag den 3 maj startar kampen om hundradelar när Öppna östra sprintcupen drar igång med Micke Mek-sprinten i Sigtuna. Över 80 bilar är anmälda och det är upplagt för en spännande premiär.

    Efter vinterns bedrövliga väder med inställda tävlingar blir det Sigtuna RC som får stå som värd för premiären av 2014 års Öppna östra sprintcup med sin tävling Micke Mek-sprinten nu på lördag den 3 maj.  Årets sprintcup består av fem deltävlingar, och även om det kan tillkomma fler efter de två inställda i vinter så blir det viktigt att vara med från början och plocka poäng.

    Det blir tredje gången som Sigtuna RC arrangerar en deltävling i Öppna östra sprintcupen och årets deltävling är liksom tidigare förlagt till Abrahamsby, norr om Gottröra. Sträckan är 3,3 kilometer lång och det är det snabbaste åket som räknas. Ställ klockan på tidigt då första start är redan klockan 10.01 efter att de tävlande genomfört sitt mastervarv. På Sigtuna RCs hemsida hittar du PM1 med bland annat vägbeskrivning till publikparkeringen.

    Den 25 april drogs snöret för anmälningar till tävlingen och det blev till 83 anmälda fördelat på fem klasser (samt tre sladdentusiaster till föråkare) där trimmat 2wd är majoriteten av de startande med sina 47 bilar. (Länk till anmälningslistan på Motorsportsidan.se)

    Annons:

    Inför Micke Mek-sprinten 2014

     

    Klass 1 för 4wd har nio bilar anmälda, och den regerande mästaren Mikael Waxell kommer att bli jagad av WRC-förararna Björn Adolfsson och Jan-Erik Wikström.
    Klass 2 som är för 2wd (exkl Grupp N  1600 cc) har som skrivits 47 bilar på listan och här kommer regerande 2wd-mästaren Magnus Wallén direkt från Gotland med en skön 2wd-seger i bagaget. Han kommer att bli jagad först och främst av ett helt gäng Corsor där snabbe Kopparbergsföraren Peter Hellström är på besök och kompletterar  Oplarna. Lägg där till snabba förare som Kim Nilsson, Jonas Björnvad, Roger Hélen, Magnus HenrikssonGustav Thorsell och … ja listan kan göras lång av utmanare.
    Bakhjulsdrivna bilarna i 2wd brukar få det tufft att nå den absoluta toppen i klassen, men Niclas Jägerhult, Peter Reiman, Hasse Jansson, Håkan Björkman, Robin Brandel och Gunnar Karlsson kommer garanterat underhålla publiken i jakten på cuppoäng.

     

    Klass 3 heter numera Grupp F RWD och är lite tunn, bara nio anmälda. Men inte desto mindre kommer det att bli en knallhård fight om segern. Fredrik Spångberg innehar mästarbältet, något som nog Dicken Larsson och Leif Söderlund vill hänga upp på väggen när säsongen 2014 har summerats.
    Klass 4 med Grupp E-bilarna har tio bilar anmälda inklusive regerande mästaren Kjelle Ekström i sin Astra som ifjol ”bara” tog en klasseger. Så här finns det gott om utmanare, Kent Brodin och Anders Jonsson närmast då kanske.
    Klass 5 är klassen för Appendix K-bilar till och med årsmodell 1981 och här har vi åtta pärlor anmälda. Regerande mästaren Karl-Johan Lövgren med sina fyra segrar och två andraplatser från i fjol är med liksom bland annat trean Christer Norling.

     

    Micke Mek-sprinten på lördag startar årets Öppna östra sprintcup

     

    Klockan 10.01 startar alltså första bil efter att föråkarna har sladdat bort lite av rullgruset. Vi ser fram emot en spännande premiär i Öppna östra sprintcupen. Får vi se favoritsegrar eller blir det några nya namn och överraskningar när resultatlistan redovisas? på lördag eftermiddag vet vi.

    Vi ses där!

    Annons: