Den 25 april drar årets upplaga av den populära Öppna östra sprintcupen igång när Sigtuna RC arrangerar Micke Mek-sprinten i skogarna kring Abrahamsby norr om Arlanda.
Sigtunas RCs populära tävling Micke Mek-sprinten består av en 3.0 kilometer lång specialsträcka som körs tre gånger varav den bästa tiden räknas. Start och mål är förlagt till Abrahamsby norr om Arlanda. Första start är klockan 11.01 och antalet startande är begränsat till 90 bilar. Redan nu, med nästan en månad kvar till när första bil släpper upp kopplingen, är det 14 anmälda och vill du vara säker på att få vara med så anmäl dig redan nu, Inbjudan och E-anmälan hittar du här hos Motorsportsidan.
Micke Mek-sprinten blir också den första deltävlingen i 2015 års upplaga av Öppna östra sprintcupen efter att vinterns deltävlingar regnat in. Som kalendern ser ut nu är det 5 tävlingar i kalendern och deltagarna har en månad på sig efter Sigtunas tävling att tvätta, tanka eller rikta bilen innan det är dags för den andra deltävlingen. Då är det Mälaröarnas MK som står som arrangör, datumet är satt till den 24 maj.
Tredje deltävlingen blir den 8 augusti med MK Rimo som står som värd följt utav Vallentuna MK den 6 september. Det blir alltså inte final ute i Markim i år, eller vart nu ”Vallentunarna” förlägger sin sprint, nej det blir istället en spännande och efterlängtad comeback i arrangörsvärlden. Den 17 oktober är det Enköpings MK som står som arrangör och vi ser med spänning emot en rykande intressant final.
Reglementet för Öppna östra sprintcupen hittar ni bland annat här hos Upplands BF.












