2025 kommer att bli en maxad säsong för Mille Johansson från Katrineholm som utöver Junior-VM är klar för att köra delar av FIA ERC och det italienska grusmästerskapet.
Mille Johansson körde tidigare i år hem Junior-EM tillsammans med sin co-driver Johan Grönvall från Arvika. Som pris för EM-segern kommer de att få köra 2025 års Junior-VM. Och nu är det klart att deras tävlingsprogram utökas med både Italienska grusmästerskapet och Rally-EM (ERC) i högsta klassen.
Satsningen görs tillsammans med det Italienska teamet MS Munaretto, som tillsammans med sina partners och Pirelli sett på Milles framfart i Europa dom senaste åren, och valt att knyta den 19-årige svensken till sig.
Tillsammans kommer dom göra sex starter i Rally-EM (FIA ERC) i den högsta klassen med en fyrhjulsdriven Skoda Fabia Rally 2 Evo.
För att kunna fokusera på att försöka vinna Junior-VM, där de kör den något enklare fyrhjulsdrivna bilen Ford Fiesta Rally3, kommer Mille och Johan att stå över EM-tävlingarna i Ungern och Italien. Däremot kommer de till start i hemmatävlingen BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia i Sverige och Karlstad den 29-31 maj. En tävling de segare i Juniorklassen 2024.
Satsningen ihop med MS Munaretto omfattar även starter i Italienska grusmästerskapet 2025.
Mille Johansson säger:
” – Det känns fantastiskt att redan nästa år ta steget upp till Rally2, och att göra det med MS Munaretto, ett team vi har haft kontakt med under det senaste året. Vårt huvudfokus är Junior-VM, men mellan tävlingarna vill vi få så mycket körtid som möjligt, och det kommer vi få tillsammans med vårt nya team och Pirelli.
Vi har ett fullspäckat schema för 2025 utöver Junior-VM, och det handlar om att komma väl förberedda till 2026. Nästa år blir ett läroår där vi fokuserar på att lära oss Rally2 på både grus och asfalt, med siktet inställt på Junior-VM-titeln.
Det här är en otrolig möjlighet, och vi ska göra allt vi kan för att ta vara på den och samla så mycket erfarenhet som möjligt.”
Teamchef Alex Munaretto säger:
” – Vi har alltid brunnit för att upptäcka nya talanger, och vi är väldigt glada över att välkomna Mille och Johan till vårt team. Vi ser enorm potential i dem och vill göra allt vi kan för att hjälpa Mille på hans resa mot att bli en professionell förare. Vi är helt engagerade i att arbeta nära Mille och Johan för att hjälpa dem att nå sina mål.”












