21-årige Isak Reiersen och JC Raceteknik fortsätter sin satsning under 2025. Rally-SM, Rally Sweden och flera tävlingar står på programmet.
Isak Reiersen kommer att fortsätta sitt samarbete med JC Raceteknik under en hel säsong i Rally-SM med sikte på att förbättra sin bronsmedalj från 2024. Tillsammans med co-driver Stefan Gustavsson kommer han även att tävla i Rally Swedens WRC2-kategori för andra året i rad.
2024 gjorde Reiersen sin debut i en fyrhjulsdriven bil och körde JC Racetekniks nya Škoda Fabia RS Rally2. Säsongen resulterade i en SM-bronsmedalj, en imponerande åttondeplats vid Rally Sweden WRC-omgången och en stark sjundeplats vid ERC-evenemanget, Royal Rally of Scandinavia, som hölls i hans hemtrakter Värmland.
Ett intensivt vinterprogram väntar Isak och Stefan, inklusive Finnskogsvalsen i Torsby, två omgångar av norska mästerskapet och SM-premiären i Boden — allt inför Rally Sweden.
Joel Christoffersson, teamchef för JC Raceteknik
– Vi är glada över att fortsätta denna resa med Isak. Vi har haft en långsiktig plan sedan förra året, med fokus på att bygga erfarenhet. Nu har vi ett gediget program framför oss där han kommer att få gott om körtid. Självklart siktar vi på att vidareutveckla hans internationella erfarenhet samtidigt som vi håller farten genom att tävla på hemmaplan och sikta på att vinna SM. Höjdpunkten blir Rally Sweden, där vi kommer att driva på för ett ännu bättre resultat nästa år.
Isak Reiersen
– Jag är väldigt exalterad inför nästa år och tacksam för att vi har lyckats få ihop den här kalendern. Efter den här säsongen vet vi vad som krävs och har en solid grund att bygga vidare på. Jag är glad och tacksam för alla som stöttar oss, vilket motiverar mig att fortsätta jobba hårt. Jag tror aldrig att jag har varit så ivrig inför en säsong. Jag känner mig tacksam, glad och exalterad inför 2025.
– SM kommer att bli väldigt intressant och vi siktar givetvis på att avsluta ännu starkare än vi gjorde i år. Vi går in i nästa säsong med mer erfarenhet och vet att vi måste höja vår lägsta prestationsnivå för att slåss i toppen. Rally Sweden är ett av årets mest spännande evenemang och det är svårt att förutse hur vi kommer att klara oss mot konkurrenterna. Jag tror dock att vi kan utmana på en ännu högre nivå 2025.