Götenerundan 2025 – Resultat, tidsplan och tider

    Annons:

    Över 90 bilar i startlistan när Götene MK arrangerar sin populära tävling Götenerundan lördagen den 10 maj. Här är resultatlänk, tider och tidsschema.

    92 bilar till start i 2025 års upplaga av Götenerundan som körs lördagen den 10 maj. En tävling som i år ingår i Mega RallyCup samt Svenska Regularityserien.

    Start och mål är förlag till Vättlösa Bygdegård i Götene där teamen samlas på morgonkvisten. Första start är (cirka) klockan 09:10 för Regularity-klassen beroende på antal startande i klassen. Sedan startar de snabbare ekipagen klockan 10:00 när de A/B/C-förarna 4WD-klassen är först ut.

    Framför sig har de tävlande rallyklasserna två specialsträckor som ska köras två gånger. Den sammanlagda ss-längden mäter cirka 36 kilometer. Regularity kör sträckorna tre gånger.

    Kampen om totalsegern torde bli en Hyundai-fight när Stig Andervang gör upp med David Nattsson i varsin Hyundai i20. Men den fina startlistan innehåller många spännande namn, häftiga bilar och publikfavoriter. Kan det bli en Audi i topp? Hur snabbt, och brett, går Volvo 240:n från Storfors? Hur mycket varvar Mazda RX8:an? Hur mycket låter en BDG-Escort och vilken av de två juniorerna i Utbildningsklassen blir snabbast?

    Annons:

    Många frågor, något som den lyckliga publiken får uppleva och får svar på ute i skogen.

    Startordningen:
    1. Regularity
    2. A/B/C – förare 4 WD
    3. A – förare 2 WD
    4. B – förare 2 WD
    5. A/B – förare VOC, Gr F, Gr N<1400
    6. A/B/C – förare App K
    7. A/B – förare Grupp E
    8. C – förare 2 WD
    9. C – förare VOC , Gr F, Gr N<1400
    10. C – förare Grupp E
    11. Ungdomsrally
    12. Debutant

    Tidsplan Götenerundan 2025*
    SS1 Ringsåsen 1, 9,02km, kl. 10:28
    SS2 Billsboda 1, 8,61km, kl. 11:06
    SS3 Ringsåsen 2, 9,02km, kl. 12:34
    SS4 Biabacken 2, 8,61km, kl. 13:12
    * med reservation för ändringar eller felskrivning.

    Länkar för Götenerundan 2025
    Resultat Götenerundan 2025 (Race Consulting)

    Bilden är inte från Götenerundan utan från Rally Uppsala Historic 2024 där Izabella Edholm och Mikolaj Nielipowicz tävlade, då som nu i Götene, i Regularity-klassen med sin Porsche 924 Turbo.

    Annons: