Opelsatsning verklighet för Emil och Sofie

    Annons:

    Sista pusselbiten är nu lagd och äntligen är tävlingskontraktet påskrivet för Emil Bergkvist från Hofors med kartläsaren Sofie Lundmark från Piteå. – Det känns otroligt kul, säger Emil direkt från Tyskland.

    Efter några veckors förhandlande och hårt arbete för att få till tysk licens samt rätt försäkring, är nu kontraktet påskrivet mellan Emil Bergkvist Motor och Opelteamet Audex Motorsport i Tyskland. – Det känns riktigt bra att vi äntligen är i hamn då vi är övertygade om att det här är rätt steg för att nå våra mål om VM 2016, säger teamchef Lars Brodmar.

    Började med telefonsamtal

    Det hela började med ett telefonsamtal i oktober.
    En dag ringde en tysk karl på min mobil och sa att han ville erbjuda oss en plats i tyska Opel Adam Cup 2014, säger Sofie. Döm av min förvåning, jag trodde att han skämtade, fortsätter Sofie. Efter överläggning med teamet och några ytterligare telefonsamtal till Tyskland bestämde de sig ändå för att åka ner och träffa ansiktet bakom samtalen.

    140127_emil3

    Annons:

    Det var ett gäng mycket trevliga herrar, vi fick ett positivt intryck direkt, säger Emil. Bilägaren heter Guido Deppe och är en privat Opelhandlare som äger företaget Auto Deppe, med säte i Extertal några mil väster om Hannover. Utöver kontraktet med Deppe har Emil också en överenskommelse med ett serviceteam, Knöbel Motorsport, som ska ta hand om bilen före, under och efter tävling. – Det ska bli skönt att kunna lämna bilen i Tyskland mellan tävlingarna, så vi kan fokusera på att enbart tävla, förklarar Emil.

    I team Auto Deppe körs ytterligare två bilar. En bil rattas av belgaren Yannick Neuville, bror till den mer kände Thierry Neuville som kör för Hyundai WRC, och den andra bilen körs av tysken Benjamin Krusch. Alla tre bilar är ljusblåa i färgen, men den bil Emil och Sofie ska köra är även svart och röd nertill för att anknyta till teamets egna färger.

    140127_emil2

    Åtta deltävlingar på asfalt

    Opel Adam Cup består av åtta deltävlingar, varav två stycken körs i samband med Tyska VM-rallyt. Cupen består av 34 enhetsbilar som alla ser likadana ut, och bilprestandan ligger någonstans mellan en R1 och R2. Bilen besitter ca 140 hk, 1,6 liters motor och har sekventiell växellåda. – Den liknar Forden på många sätt så den ska nog inte bli så svårkörd, säger Emil. Målet med säsongen är att komma bland topp 3 i cupen.

    Första tävlingen körs i Vogelsberg 25-26 april, men innan dess ska Emil och Sofie ner till Tyskland för pressevent på Opel Motorsport samt ett större test i mitten av april. Emil kommer under säsongen att köra på tysk internationell licens vilket innebär att han inte kör för några SM-poäng i Sverige. – Det är det en prioritering vi har gjort för att få till det tyska kontraktet, förklarar Emil.

    Tysk licens innebär dock inte att de överger Sverige och Ford Fiesta R2. – Vi planerar att köra de SM-tävlingar som inte krockar med den tyska kalendern och förhoppningsvis några tävlingar där emellan, säger Emil. Härnäst väntar SM i Östersund som går av stapeln 28 februari – 1 mars.

    Ett stort tack till alla som är med och stöttar oss mot våra mål, utan er hade det här aldrig varit möjligt, avslutar Emil.

    Gå med i Facebook-gruppen för Emil Bergkvist Motor för senaste nytt om och kring teamet.

    Annons: