Rally Argentina är Volkswagens största seger i WRC, världsmästerskapet i rally. Under extremt svåra förhållanden tog Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila och Sébastien Ogier/Julien Ingrassia en dubbelseger. Volkswagens tredje fabriksbil körd av Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula kom på fjärde plats. Det är Volkswagens nionde seger i rad.
Med dubbelsegern ökar Volkswagen sin ledning i konstruktörsmästerskapet och de tre förarteamen toppar nu förar- och kartläsarmästerskapen. Rally Argentina blev Jari-Matti Latvalas tionde seger i WRC och hans tredje för Volkswagen.
Redan från start bjöds åskådarna på en spännande duell i kampen om ledningen. Nuvarande världsmästarna Sébastien Ogier och Julien Ingrassia vann de två första specialsträckorna. Sedan gjorde Jari-Matti Latvala and Miikka Anttila sin motattack och tog ledningen på rallyts längsta specialsträcka, den nästan 52 km långa ”Ascochinga–Agua de Oro”. Innan dagen var över hade förstaplatsen växlat två gånger mellan Latvala och Ogier.
Latvala dominerade på lördagen och söndagen med åtta sträcksegrar mot en för Ogier. Med sin seger knappade Latvala in på Ogiers försprång i totalställningen i VM. Nu skiljer bara 24 poäng.
Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula svarade för rallyts mest imponerande uppkörning. Redan första dagen råkade de ut för att generatorremmen lossnade och de slutade på sjunde plats med en femminuters bestraffning. Men de gav inte upp. På lördagen körde de förbi tre av sina konkurrenter genom att vara snabbast på en specialsträcka och kom bland de tre bästa på två sträckor.
På söndagen säkrade Mikkelsen/Markkula sin fjärdeplats tack vare bra resultat på de klassiska specialsträckorna ”Mina Clavero” och ”El Condor”. Deras körning hade med marginal räckt till en pallplats om det inte varit för tidstillägget.
Genom att komma etta, tvåa och fyra kunde Volkswagen fira sin största seger hittills i WRC. Det överträffade resultatet i Rally Great Britain från i november 2013 då de tre Volkswagen-teamen kom etta, tvåa och femma.
Rally Argentina består av 14 specialsträckor, totalt 405,10 km. Ogier, Latvala och Mikkelsen hade bästa tid på tio av dem, kom tvåa elva gånger och tog tredjeplatsen på tio av dem. Det betyder 31 placeringar bland de tre bästa av 42 möjliga.
Med Jari-Matti Latvalas seger i rally Argentina 2014 har Volkswagens segerrad i FIA World Rally Championship (WRC) fortsatt. Volkswagen har nu vunnit nio rallyn i rad. Märket avslutade förra säsongen med att vinna i Australien, Frankrike, Spanien och Storbritannien. Det resultatet har följts upp under 2014 med segrar i Monte Carlo, Sverige, Mexiko, Portugal och Argentina. Volkswagen är därmed obesegrade så här långt 2014 och firar sin tredje dubbelseger på fem rallyn och sin femte totalt.
Än en gång dominerade Sébastien Ogier det avslutande Power Stage där extrapoäng delas ut till de tre snabbaste. Världsmästaren slutade 10,5 sekunder före Mikko Hirvonen och ytterligare en tiondels sekund före teamkollegan Jari-Matti Latvala. Det betyder att fyra av de sex extrapoängen gick till Volkswagen.
Sébastien Ogier/Julien Ingrassia leder nu världsmästerskapet totalt med 112 poäng, följda av Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila med 88 poäng. Med sin fjärdeplats i det senaste rallyt är nu Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula trea totalt med 48 poäng.
I konstruktörsmästerskapet ökade Volkswagen sin ledning och ligger nu 97 poäng före tvåan Citroën.

Sébastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC #1
– Förhållandena i årets Rally Argentina var de svåraste jag upplevt på länge. Vägarna var otroligt tuffa mot både förare och bilar så jag är lycklig över att ha kommit tvåa. Jag vill gratulera Jari-Matti som gjorde en stark prestation och förtjänade att vinna. Jag är faktiskt glad över att folk inser att det inte är så lätt att vinna som det ibland ser ut.
– Julien och jag gav allt hela helgen men särskilt på slutet var grusvägarna så leriga och hala att vårt enda mål var att komma över mållinjen. Att klara av ´El Condor’ var ett riktigt äventyr. Hur som helst är det alltid överväldigande att ta sig an sträckorna inför så många entusiastiska fans. Jag ser fram emot nästa år när jag än en gång ska försöka ta mig överst på pallen i Argentina.

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC #2
– Jag är naturligtvis helt tagen över att ha vunnit Rally Argentina. Det är ganska många år sedan en finne vann det här rallyt. Det var fantastiskt att kämpa om segern med Sébastien Ogier and Julien Ingrassia. Min kartläsare Miikka Anttila bidrog enormt mycket till vår framgång. Hans instruktioner guidade oss säkert genom några extremt svåra partier. Vi har analyserat och jobbat mycket med oss själva de senaste veckorna och månaderna och det gav resultat här.
– Ett stort tack går också till hela Volkswagen-teamet för vår Polo var alltid perfekt preparerad och höll för de enorma påfrestningarna ända till slutet. Segern betyder också mycket för mig personligen eftersom vi vann det här svåra rallyt på våra egna meriter, vilket visar att vi fortfarande är en kraft att räkna med i världsmästerskapet.

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC #9
– Jag har aldrig varit så glad över att sluta som fyra. Sedan vi misslyckats med att komma i mål på den sista sträckan på fredagen på grund av ett tekniskt fel och fick ett tillägg på minuter, försökte vi göra det bästa av situationen. Vi kunde helt enkelt inte ha gjort mer och jag är mycket nöjd med vår prestation.
– Efter att ha kommit upp till fjärde plats redan tidigare än vi hoppats på var vi litet mer försiktiga på söndagen. Massor av lera, tjock dimma – sista specialsträckorna var verkliga utmaningar. Men vi lyckades bra och minskade avståndet till tredje plats. Allt som allt är vi mycket nöjda.
Rally Argentina – slutresultat
1. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen 4t 41m 24.8s
2. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen + 1m 26.9s
3. Kris Meeke/Paul Nagle (GB/IRL), Citroën + 5m 54.7s
4. Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula (N/FIN), Volkswagen + 6m 18.3s
5. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai + 8m 25.8s
6. Robert Kubica/Maciej Szczepaniak (PL/PL), Ford + 10m 08.0s
7. Elfyn Evans/Daniel Barritt (GB/GB), Ford + 10m 32.2s
8. Martin Prokop/Jan Tománek (CZ/CZ), Ford + 12m 03.9s
9. Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN), Ford + 19m 54.8s
10. Nasser Al-Attiyah/Giovanni Bernacchini (Q/I), Ford + 23m 10.2s
FIA Rally World Championship (WRC),
Rally Argentina – Power Stage resultat
1. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen 14m 29.3s
2. Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN), Ford + 10.5s
3. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen + 10.6s
FIA World Rally Championship (WRC), ställningen totalt
Förarmästerskapet
1. Sébastien Ogier 112
2. Jari-Matti Latvala 88
3. Andreas Mikkelsen 48
4. Mads Østberg 48
5. Mikko Hirvonen 40
6. Kris Meeke 32
7. Thierry Neuville 31
8. Elfyn Evans 26
9. Martin Prokop 22
10. Bryan Bouffier 18
Konstruktörsmästerskapet
1. Volkswagen Motorsport 187
2. Citroën Total Abu Dhabi WRT 90
3. M-Sport 68
4. Hyundai Motorsport 55
5. Volkswagen Motorsport II 52
6. Jipocar Czech National Team 24
7. RK M-Sport WRT 12
8. Hyundai Motorsport N 0












