Reportage: TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Annons:

    Reportage med 10 bilder från Films MKs TUSS-besiktning torsdagen den 4 januari i Österbybruk.

    Films MK drog igång rallysäsongen 2024 med sin TUSS på torsdagskvällen den 4 januari i Österbybruk. Ett 14-tal bilar dök upp i vintervädret värdigt en Påverundan.

    Det var flest upplänningar men även långväga gäster som till exempel från Köping som kämpade sig genom vinter(o)vädret. Men i det här reportaget med bilder inskickade från Sören Olsson foksuerar vi på en handfull ekipage från Uppland.

    Foto: Sören Olsson
    Text: Niclas Åkerström / Sören Olsson

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Annons:

    Först ut i reportaget, fotografens Sören Olssons egna Toyota Celica GT-4 (ST165) som står på tur in i värmen. Sören hann med att köra tre tävlingar under fjolåret med sin nybyggda Celica.

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Thomas Sandqvist VW Golf får en översyn.

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Dubbla Toyotor i legendariska ”liverys”. Närmast då Sörens Olssons Celica som är anmäld till Rally Sweden Historic i februari med Patrik Karlsson i högerstolen. I bakgrunden syns…

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    … Roger Anderssons Toyota Corolla av 1973 års modell med en 8-ventilers 1600-motor under huven. Roger, son till Ove ”Påven” Andersson, körde 2022 fyra tävlingar med Corollan, samt var med i Eifel Rallye Festival i Tyskland samma år. En bil som är byggd av Ari Saxberg i Finland 1986 och som sedermera köptes av den norska Toyota-fantasten Erik Engen men som nu är i svensk ägo. En riktigt fin bil som vi hoppas få se mer utav.

    Och här är den – Tommy Högströms uppgraderade Opel Corsa. Vi har väntat i några år på att få se den, men nu måste det vara nära till skogspremiär.

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Puts och studs.

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Vilka former! Dags för Corsa-power från Uppland. Det ser vi fram emot.

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Sist ut i reportaget, Magnus Gustafssons Peugot 205 anno 1986.

    TUSS Films MK den 4 januari 2024

    Vi håller tummarna för den lilla franska rallybilen och att Skepptuna-föraren Magnus och hans co-driver Staffan Lindberg tävlandes för grannklubben Sigtuna RC får en riktigt kul vinter (och sommar så klart).

    Annons: