Regerande svenska mästarna Patrik Flodin, Ilbo MK, och Göran Bergsten, Forshaga MC, vann SM-premiären Rally Killingen i överlägsen stil i sin jakt att försvara SM-guldet.
Både Patrik Flodin och Göran Bergsten hyllar arrangören Kils MK Bil för det fina rallyt och känslan att få köra inför publik igen.
– Att få köra på den här fina vägarna med all publik var faktiskt största moroten. Det var länge sedan jag körde här så det var kul att få visa publiken vad vi kan, säger co-drivern Göran Bergsten efter tävlingen.
Det här var första tävlingen för duon sedan Rally-SM avgjordes i september i fjol. Då vann de samtliga deltävlingar och missade bara fyra sträcksegrar.
I 2021 års Rally Killingen som inledde årets mästerskap fortsatte de i samma stil – med seger på samtliga rallyts nio sträckor och knep därmed även fem extrapoäng för seger på sista sträckan. Patrik och Göran kör även i år i den potenta Volvo Grupp H-bilen.

– Det känns riktigt bra. Vägarna passade Volvon lite sämre i början, men vi plockade ändå in viktiga sekunder. Sen bet vi ihop på de lite längre sträckorna och tryckte ner gasen, så att vi fick till en rejäl lucka, berättar Patrik.
– Extra kul att det gick så bra på SS7 som egentligen inte är en Volvoväg med alla krokar, det känns riktigt bra inför South Swedish Rally, avslutade Patrik.












