Triss i Suzuki och en Saab för Jan-Erik Eriksson

Annons:

Intervju med Ludvikaföraren Jan-Erik Eriksson som börjar om jakten på nya poäng i Racepart Sweden 1300 Rallycup. Och slutar med spännande bilprojekt.

På lördag körs den andra deltävlingen i årets Racepart Sweden 1300 Rallycup i Lima när LBC-Ruschen avgörs. Med på startlinjen är 2015 och 2016 års cupmästare, Jan-Erik Eriksson från Ludvika.

Bakom ratten på en nybyggd Suzuki Mk2 kunde man tro att han var nöjd med det, men här kan ni läsa om ännu en Suzuki som tar form. Tillsammans med en Saab för Midnattssolsrallyt – och ännu en ”Sukka”. Som ska varva 9.500 varv!

Namn Jan Erik Eriksson
Klubb Ludvika MS
Ort Blötberget, Ludvika
Co-driver Torbjörn Carlberg (Magnus Nilsson) (Ronnie Maxe MSR)
Sponsorer Lindberg Sweden, Swift Delivery, Racepart Sweden, Rejmyre Träemballage AB, Stig Söderström, Weiberth’s Glas och Metall AB, Smöjcenter i Flen.
Meriter Några DM-guld som junior. DM-guld som senior. Några totalsegrar med 99:an. Vann Öppna Östgöta Mästerskapet 2004 med V4-veteran. Vunnit Dala Rallycup veteran med V4. Vunnit 1300 Rallycup två gånger (2015-2016)
Bil Suzuki Swift Mk2 GTI (Ozkar), Saab sport -65a (MSR)

Annons:

Berätta om säsongspremiären i Hälsingerallyt?
– Premiär med nya bilen och ny kartläsare. Gick superbra. Bilen fungerade, Co–drivern och jag synkade från första metern. Vi slutade på en tredjeplats. Körde ikapp och om framförvarande bil så sinkade lite tid på det. Men helnöjda då vi tog det som ett test med nya bilen.

Dags för andra deltävlingen, vad är tankarna och målsättningen inför Lima?
– Målsättningen är ju att ha kul, ta sig i mål och köra så gott vi kan. Sen får vi se hur långt det räcker.

Har ni recce i Racepart Sweden 1300 Rallycup också?
– Vi rekar inget i cupen. Jo, den som vill får göra det, men då blir det 1% i tidspåslag.

Vad har du för minnen från Lima, framgångar och snödrivor?
– Minns dels när vi körde 2016. Vi hade startnummer 1, solen lyste, det var några minusgrader och mycket snö. Vägen var absolut slät. Det var en dröm att få köra och så vann vi på det med.

– Sen tror jag det var året innan, 2015, som vi också hade startnummer 1. Men då var det 1 dm nysnö att köra i med våra korta kort dubbade däck. Då var det ju inte lika kul. Allt var vitt. Vi gissade på vissa hyggen vart vägen gick och fick lita på noterna. Tror vi inte blev bättre än sexa då.

Vad ser du främst fram emot till årets tävling i Lima?
– Lima är alltid vinterns höjdpunkt. Ser fram mot en fin tävling och hoppas på fint väder. Vi ska njuta.

Efter Lima, kommer du att köra hela cupen i år?
– Tanken är och köra hela cupen i år. Missar dock Nybro då vi ska testa Saaben där.

Jan-Erik Erikssons Saab för Midnattssolsrallyt

Saaben? Berätta mer.
– Vi har tänkt köra Midnattssolsrallyt då min ordinarie co-driver Magnus Nilsson fixade med sponsorer till detta som jag fick på min 50 årsdag. Grymt tacksam. Ser verkligen fram mot det äventyret.

Utsikten från förarplatsen

– Ronnie Maxe (Rejmyre Träemballage AB) som är med i denna sponsorliga kommer inta högerstolen då. Likaså till Nybros tävling i vår. Målsättningen med MSR blir ju givetvis att ta sig i mål på så hög placering som det går. Vi ska allt köra så mycket Saaben går.

Men det är inte den enda historiska rallybil Jan-Erik ska köra i sommar. Det finns också en historisk Suzuki mk2 i Sukkafabriken. Jan-Erik fortsätter.

– Jag har även en historisk Suzuki Mk2 som vi kommer testa i någon tävling, samt hyra ut. Kanske till Midnattssolsrallyt. Det är en bil som Ola Strömberg har haft och som även Stefan Sollenfelt körde i cupen ett år. Tror han vann faktiskt.

Jan-Erik Erikssons Suzuki MK1 Appendix-K

– Det är en bil jag byggt om från Grupp-N till Grupp-A. Lätt trimmad motor, tät låda och klassade delar. Tanken är väl att den ska säljas i framtiden och finansiera en riktig låda till Grupp H- bilen.

Vänta va – en Suzuki Grupp-H?
– Ja, den byggs efter gamla Grupp-H. Buren och så är i karossen och motorn är på g.

Har det ens funnits en Suka i Grupp-H förut – eller är det historiens första?
– Ingen trimmad som denna vad jag vet i Sverige i alla fall.

Suzuki MK2 Grupp-H

Okej, men det blir för ”gamla” reglementet, eller med ”finsk breddning”?
– Nä, gamla för jag ville inte vikta upp bilen. Jag har haft ihop bilen och besiktigat den. Sen plockat isär den igen för att lacka och så. Större bromsar i fram och 3-vägs Öhlin. En dogboxlåda finns, men jag tänker vänta att sätta ihop den igen. Det får ta den tid det tar. För drömmen är ju en Sadew seklåda.

1300 kubiks rallykraft

Motormässigt då, vad hamnar effekten på i en sådan liten 1300-spis?
– Cirka 150 hästkrafter. Blir ju 4-spjäll på denna, annat luftintag och trattar än på bilden.

Har du några planer att åka någon speciell cup eller mästerskap med bilen?
– Nä det blir mest på skoj det där med h-bilen. Blir väl någon sprint och så. Vi får se, jag är mest nyfiken på ljudet i 9500 varv.

Ja – det är vi också minst sagt. Men innan dess ska det bland annat köras om poäng i Lima och Saaben varvas i Midnattssolsrallyt. Vi tackar Jan-Erik för intervjun och ser fram emot att följa hans och teamets framfart i rallyskogarna.

Läs mer nyheter om LBC-Ruschen.

Annons: