Efter dubbelsegern i sextimmarsloppet på brittiska Silverstone är förväntningarna höga på Toyotas hybridracer TS040 Hybrid inför helgens deltävling i FIA World Endurance Championship på belgiska Spa Francorchamps den 4 maj. Teamets mål är att vinna såväl årets upplaga av uthållighetstävlingen som 24-timmarsloppet på Le Mans-banan.
Tävlingssäsongen för Toyotas hybriddrivna racerbil TS040 började på allra bästa sätt. Vid säsongs-premiären av FIA World Endurance Championship den 10 april på brittiska Silverstone-banan kom teamets två bilar på första och andra plats.
TS040 Hybrid med nummer 7 slutade på en övertygande förstaplats, ett varv före bil nummer 8 och två varv före ärkerivalen Porsche som kom trea i racet. Det blev därmed Toyotas Racings sjätte vinst i sammanlagt 15 WEC-tävlingar, och den andra i rad efter vinsten i fjolårets säsongsfinal i Bahrain.

Toyotas tävlingsbilar är utrustade med två hybrid-system på sammanlagt 480 hästkrafter, ett på framaxeln och ett på bakaxeln. De arbetar tillsammans med en konventionell 3,7-liters V8 sugmotor på 520 hästkrafter och har därmed en maxeffekt på 1 000 hästkrafter.
TS040 nr 7 körs av Alex Wurz, Stéphane Sarrazin och Kazuki Nakajima. Nr 8 har Anthony Davidson, Nicolas Lapierre och Sébastien Buemi vid ratten.
FIA World Endurance Championship omfattar åtta deltävlingar. Nästa omgång efter helgens sex-timmarstävling på Spa Francorchamps blir det klassiska 24-timmarsloppet på franska Le Mans den 14 juni 2014.
Läs mer om teamet på Toyota Hybrid Racings sajt: www.toyotahybridracing.com












