North Rally Boden 2025 – Resultat, sträckor, tidsplan och nyheter

    Annons:

    Den 7-8 februari är det premiär i Rally-SM när North Rally Boden ska avgöras. Här samlar vi resultatlänkar, tidsplan, intervjuer och nyheter.

    Äntligen dags för premiär av Rally-SM 2025. Nytt år, sex spännande deltävlingar ska avverkas och medaljer ska fördelas bland landets snabbaste rallyförare, rappaste co-drivers och bästa team.

    Årets första deltävling är North Rally Boden som körs fredag-lördag den 7 till den 8 februari. Arrangören Norrbottens MS Boden bjuder upp till ett rallyt på totalt 369 kilometer. Tre specialsträckor ska köras på fredagen och sju på lördagen. Totalt är det tio specialsträckor som tillsammans mäter 118 kilometer.

    Start och mål är förlagt vid Boden Energi Arena som även inrymmer tävlingens högkvarter.

    Klockan 16:00 på fredagen presenteras startlistan och första start är klockan 17:45 då första tävlingsbil beger sig ut för etappens tre specialsträckor.

    Annons:

    Internationella 4wd har sju anmälda och där står kanske kampen om segern, och totalsegern, främst mellan Dennis Rådström i GK Doors nya Toyota GR Yaris Rally2 och Isak Reiersen i JC Racetekniks Skoda Fabia RS Rally2. Men det är många mil och många snövallar som ska passeras, inte floffas, och Kalle Gustafsson samt Pontus Tidemand är i högsta grad utmanare om segern.

    Läs också:
    Kalle Gustafsson med två rallybilar i garaget
    Pontus Tidemand nysatsning tillsammans med JC Raceteknik
    Isak Reiersen och JC Raceteknik satsar på Rally-SM

    12 bilar är anmälda till Nationella 4wd, och här hittar vi också två internationella besök. 53-årige Guntis Lielkajis i en Mitsubishi Lancer EvoX som nog mest är ute efter ett rejält vinteräventyr. Men också unge turkiske Kerem Kazaz. Den redan rutinerade 19-årige Ford-föraren kör en Fiesta Rally3 kommer direkt från Artic Lapland Rally och vill fila på vinterformen inför Rally Sweden där han kör i JWRC-klassen.

    Men att tippa en vinnare, det blir tufft. En hel hoper Mirage-bilar, där numera Mats Jonsson är en i gruppen, utmanas nog främst av Mattias Monelius i sin Toyota GR Yaris. Där till blir det spännande att se hur snabb Adam Grahn är i sin Ford Fiesta Rally3 som tävlat flitigt och framgångsrikt i vinter.

    Läs också:
    Adam och Maja kör Rally Sweden i JC Racetekniks Ford Fiesta Rally3

    Största klassen är 2wd med 28 bilar. På förhand blir det en duell mellan Patrik och Patrik, det vill säga Patrik Hallberg och Patrik Flodin. Men mycket kan hända och mycket kommer att hända i den stentuffa klassen.

    Läs också:
    Pontus Åhman med nybyggd Volvo 940

    Standardklassen har lockat åtta bilar och det känns öppet inför premiären. Spännande förare, spännande co-drivers i lika spännande bilar och modeller kommer att bjuda på en kamp över två dagar.

    Sist i startfältet är två ekipage i RM-Standard, Alexander Pettersson och Alexandra Boqvist tävlandes för NMS Boden samt Per Hedestig och Peter Öhrlund från Lycksele MK och Luleå MS.

    Omstartlistan för lördagens etapp finns här (PDF).

    Tidsplan North Rally Boden 2025*
    Fredag 7 februari

    Start Boden Energi Arena, kl 17:45
    SS1 Erikslundsberget 1, 6.43 km, kl.18:18
    SS2 Kusträsk, 18.17 km, kl.18:51
    SS3 Arena 1, 4.90 km, kl.19:39

    Lördag 8 februari
    SS4 Smaträsk, 27.73 km, kl.08:33
    SS5 Idbäcken, 20.89 km, kl.10:16
    SS6 Hällkölen, 6.88 km, kl.10:54
    SS7 Blasberget, 10.16 km, kl.12:47
    SS8 Erikslundsberget 2, 6.43 km, kl.13:50
    SS9 Pagla, 12.06 km, kl.14:13
    SS10 Arena 2**, 4.90 km, kl.15:21
    * Med reservation för ändringar och felskrivning
    ** Power stage

    Följ oss på Facebook

    Karta över sträckorna (rally-maps.com)

    Resultatlänk för North Rally Boden 2025
    Resultat för North Rally Boden 2025 (ewrc-results.com)

    Trackingkarta North Rally Boden, lördag

    Splittider North Rally Boden, lördag

    Läs också
    Nyheter, artiklar och filmklipp från Rally-SM.

    Annons: